Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 25 września. Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa
27/05/2020 - 10:15

Uroczysta sesja w Korzennej. Radni przekażą grunt pod budowę jednostki wojskowej

Dziś, 27 maja br. o godzinie 13, w Dworze w Lipnicy Wielkiej odbędzie się uroczysta XIX sesja rady gminy Korzenna. Historyczne posiedzenie ma bogaty porządek obrad, które dzięki nam będziecie mogli obserwować na bieżąco. Co jeszcze wydarzy się na sesji?

Sesja będzie miała uroczysty charakter ze względu na 30-lecie istnienia samorządu w Polsce. W trakcie posiedzenia władze gminy zaprezentują najważniejsze osiągnięcia samorządu w ciągu ostatnich trzech dekad. Podczas wyjątkowej sesji radni podejmą uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż w trybie bezprzetargowym prawa własności nieruchomości gruntowych położonych w obrębie Wojnarowej. Grunt ma być przeznaczony pod planowaną budowę jednostki wojskowej.

Mieszkańcy Sądecczyzny, którzy zebrali ponad od miesięcy z zaciekawieniem wypytują o to, kiedy wojsko pojawi się w Wojnarowej. Jak wyjaśniał podczas wizyty w Nowym Sączu gen. Jarosław Gromadziński, władze planują utworzyć w Korzennej miasteczko wojskowe dla tysiąca żołnierzy. Przypomnijmy - pomysłodawcą powrotu podhalańczyków na Sądecczyznę był Zygmunt Berdychowski. Jego inicjatywa spotkała się z poparciem wszystkich samorządów regionu, a także Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Zobacz także: W Wojnarowej trwają przygotowania. Już niebawem powstanie tam miasteczko wojskowe!

Podczas akcji organizowanej przez wolontariuszy tysiące sądeczan złożyło podpisy pod apelem poparcia dla wojskowej inicjatywy. Po dokonanym rekonesansie wizytujący teren gminy przedstawiciele wojska uznali, że najlepszą lokalizacją byłyby tereny w Wojnarowej, których łączna powierzchnia wynosi około 40 ha. Są to tereny w centrum miejscowości, posiadające dostęp do wszystkich mediów: linii elektrycznych, gazociągu, wodociągów, kanalizacji oraz drogi publicznej. Ponadto tereny te znajdują się w pobliżu linii kolejowej, co z punktu widzenia wojska może być istotną okolicznością.

Podczas dzisiejszej sesji radni podejmą również uchwały o przyznaniu tytułu ,,Zasłużonego dla Gminy Korzenna” Marii Jaworeckiej, Marii Kogut (tegorocznej zwyciężczyni w plebiscycie Sądeczanin Roku 2019), Stanisławowi Hodorowiczowi i Andrzejowi Zięcinie.

Sesji mają towarzyszyć przemówienia okolicznościowe oraz podsumowanie działalności samorządu. Obserwuj obrady razem z nami i bądź na bieżąco!

[email protected], fot. UG KorzennaDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe