Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 25 września. Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa
29/07/2021 - 19:25

W Nowym Sączu zawyją syreny alarmowe

Planowano, że powstanie warszawskie potrwa najwyżej kilka dni. Skapitulowało po 63 dniach walki. Obchody 77. rocznicy zrywu powstańczego odbędą w niedzielę (1 sierpnia) pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego przy Al. Stefana Batorego w Nowym Sączu.

Uroczystości organizują: prezydent Ludomir Handzel, Klub Gazety Polskiej oraz Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Nowym Sączu.

1 sierpnia o godzinie 17 (godzina wybuchu powstania) w Nowym Sączu rozlegnie się dźwięk syren alarmowych. Warto wtedy, choć na chwilę zatrzymać się i w taki sposób oddać hołd tym, którzy w walce o niepodległość Polski ponieśli ofiarę ze swojego życia.

Na rozkaz dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza „Bora” Komorowskiego, powstanie warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00, w tak zwanejgodzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej.

Planowano, że powstanie potrwa najwyżej kilka dni, jednak skapitulowało dopiero 3 października – po 63 dniach walki. Poległo około 16 tysięcy powstańców. Historycy szacują, że w wyniku ostrzałów artyleryjskich, nalotów, a przede wszystkim w wyniku dokonywanych przez Niemców zbrodni wojennych, powstanie pochłonęło też życie nawet do 200 tysięcy cywilów.

Na skutek walk zniszczeniu uległa większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez okupanta niemieckiego.

Dla podkreślenia znaczenia powstania warszawskiego dla tożsamości narodowej Polaków w 2009 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, z inicjatywy prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, ustanowił Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. Ma on status święta państwowego i obchodzony jest corocznie 1 sierpnia.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. Iga Michalec, źródło: UM w Nowym Sączu.Dziękujemy za przesłanie błędu