Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 26 kwietnia. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
06/08/2021 - 13:25

W Rytrze nie chcą likwidować kopciuchów. Mają swoje powody

Nie tak dawno donosiliśmy, że gmina Rytro jest jedną z tych, w których najmniej mieszkańców decyduje się na wymianę starych pieców – kopciuchów na ekologiczne paleniska. Wójt Jan Kotarba wyjaśnia dziś, jakie są tego powodu.

W Rytrze nie chcą likwidować kopciuchów. Mają swoje powody

Zegar nieubłaganie tyka – w ślad za ustawą antysmogową uchwaloną w Małopolsce już do końca przyszłego, czyli 2022 roku mieszkańcy naszego województwa muszą wymienić wszystkie piece, które nie spełniają wymogów przynajmniej 3 klasy. To ogromne wyzwanie i spory wydatek. I choć samorządy oferują dotacje na zakup i montaż ekologicznych urządzeń nie wszędzie idzie to tak, jak by życzyli sobie ekolodzy.

Jak informuje w specjalnym raporcie Polski Alarm Smogowy aż w siedemnastu gminach w Małopolsce nie wymieniono w ubiegłym roku żadnego pieca. Na tej czarnej liście znalazły się Korzenna, Rytro, Chełmiec i Mszana Dolna.

Okazuje się jednak, że w Rytrze są ku temu uzasadnione powody. Otóż chodzi o gaz a dokładniej o fakt, że w ubiegłym roku rozpoczęła się zakrojona na szeroką skalę gazyfikacja gminy.

Specjalna stacja na gaz skroplony już stoi na działce, którą spółce udostępnił prywatny przedsiębiorca na przeciwko Hotelu „Perła Południa”. Instalacja jest rozbudowywana  od zachodniej strony Rytra po drogę krajową 87 i linię kolejową do Krynicy-Zdroju. Sam hotel korzystał z dobrodziejstwa gazu od jesieni ubiegłego roku. I już wiadomo, że dzięki temu oszczędza na ogrzewaniu dziesiątki tysięcy złotych.

- Nie powinno więc nikogo dziwić, że mieszkańcy Rytra w tej sytuacji nie chcą wymieniać starych pieców węglowych na piece na pellet czy biomasę skoro już niebawem będą mogli korzystać z pieców gazowych, które nie wymagają żadnej dodatkowej obsługi ani nie produkują żadnych dodatkowych odpadów. Bo jak to by miało wyglądać? W jednym roku biorą dotację na jeden piec a za rok czy dwa kupują następny? – komentuje wójt Jan Kotarba.

Jednocześnie samorządowiec mocno podkreśla, że raport Alarmu Smogowego w żaden sposób nie uwzględnia tych gospodarstw domowych,  w których właściciele wymieniają system grzewczy nie korzystając wcale z dotacji, tylko w całości za własne środki. Kolejna ważna dla obiektywnej oceny sytuacji informacja – wnioski o wydanie przyłączy gazowych w Rytrze można już liczyć w setkach. ([email protected] Fot.: ES)







Dziękujemy za przesłanie błędu