Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 8 sierpnia. Imieniny: Izy, Rajmunda, Seweryna
11/01/2015 - 14:00

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra na Sądecczyźnie

180 wolontariuszy wyruszyło w niedzielę 11 stycznia na ulice Nowego Sącza. Szczególną uwagę zwracali na siebie kwestujący w polowych mundurach wojskowych. To druhowie z organizacji Strzelec, którzy tradycyjnie włączyli się w akcję kwestowania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
W wojskowych strojach, ale z karabinami maszynowymi kwestowała inna grupa młodzieży. – Jesteśmy z grupy ASG Airsoft Nowy Sącz. To są atrapy prawdziwej broni. Wzięliśmy je, bo przykuwają uwagę. Ludzie oglądają je, dopytują się czy to prawdziwe, rozmawiają z nami, a najważniejsze, że podchodzą i wrzucają pieniądze do naszych puszek. Szczególnie zainteresowane są dzieci – mówią młodzieńcy z sądeckiego Airsoftu.

Na Jagiellońskiej spotykamy trzy dziewczyny w mundurach Strzelca. Pytamy jak idzie zbiórka. – Zebrałyśmy sporo jak na parę godzin kwestowania. Jest trochę banknotów, ale głównie monety – mówią potrząsając puszkami Gabriela Polak i Agnieszka Sikorska. – A ja mam najwięcej papierowych – chwali się Weronika Potoczek.

Na ulicy Batorego zauważyliśmy, że kierowca samochodu zatrzymał się specjalnie przy grupie wolontariuszy w czerwonych kurtkach ratowników, żeby wrzucić pieniądze do ich puszek. 

Po bezdrożach międzywala Dunajca od rana ścigali się uczestnicy IV Zimowego Rajdu Sądeckiego o Puchar Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Do trzech puszek pieniądze wrzucali zawodnicy i kibice. Dodatkowy dochód przyniosła aukcja gadżetów motoryzacyjnych.

Sądecki sztab WOŚP mieści się w Miejskim Ośrodku Kultury. O 11. Rozpoczął się spektakl grupy teatralnej „Cudoki – Szuroki, która przedstawiła „Pinokia”. Po przedstawieniu, na dziedzińcu nowosądeccy ratownicy pokazali umiejętności psów ratowniczych i przeprowadzili kurs udzielania pierwszej pomocy. W Sali Kameralnej trwały koncerty odtwarzane na telebimie. O 18. na scenie głównej wystąpi krakowski Kabaret pod Wyrwigroszem, a o 20. na Starej Sandecji poleci „Światełko do nieba”.

W Starym Sączu zabawa rozpoczęła się w południe na Rynku, gdzie serwowany gorący żurek, a miłośnicy zabytkowych pojazdów i motocykli mogli obejrzeć maszyny należące do Mercedes Klubu GALICJA, Steel Roses MC Poland i Silver Wings MC Poland.
W Sokole zapowiedziane są koncerty zespołów GiE i CTH, Starosądeckie Tamburmajorki, Studio Tańca ETIUDA, GiE i Gosia, Orkiestra Miejska Stary Sącz i BLE BLE. Przewidziane są też licytacje i loteria.

W Łącku centrum wydarzeń WOŚP znajduje się w Hali widowiskowo-sportowej, gdzie przewidziano prezentację widowiska "Jak górale z aniołami szli do stajenki" w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kiczni oraz występy zespołów regionalnych, wokalistów i grup kolędniczych. Na zakończenie imprezy odbędą się widowiskowe mecze piłkarskie, w których walczyć będą samorządowcy, nauczyciele i strażacy.

W Podegrodziu imprezę zaplanowano w budynku Gimnazjum o godz. 18. Wystąpią m. in. Starosądeckie Tamburmajorki. Młodzieżowa Muzyka Podegrodzie, grupa Astral, zespół „Dolina Dunajca” oraz Joanna Albrzykowska-Clifford. O 20. tradycyjnie organizatorzy zapraszają na „Światełko do Nieba” a potem na dalsza zabawę z zespołem „Okowita”

W Muszynie zabawa rozpocznie się o godz. 17. w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Organizatorzy przygotowali program artystyczny w wykonaniu podopiecznych MGOK, licytacje gadżetów WOŚP i kiermasz słodkości.

W Krynicy strażacy Państwowej Straży Pożarnej zorganizowali akcję honorowego krwiodawstwa. Po południu zapowiedziane są m.in. pokazy breakdance i występ Królika, czyli Tomasza Króla, mistrza gry w zośkę.

W Grybowie od godz. 15. w Miejskim Domu Kultury zaplanowano występy m.in. zespołów tanecznych MDK, zespołów muzycznych Delajt, Hunted by Elf  i Gates of Midian, pokaz udzielania pierwszej pomocy na fantomach przekazanych przez WOŚP oraz aukcję gadżetów Orkiestry.

120 tysięcy wolontariuszy wyszło dzisiaj na ulice nie tylko Polski, ale i kilkudziesięciu miast w wielu krajach na świecie, żeby zbierać pieniądze na zakup sprzętu medycznego dla polskich szpitali. Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przez 22 lata działalności zakupiła tysiące urządzeń za kwotę ponad 590 mln zł. 23. finał przebiega pod hasłem – “Dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów”.

JG, fot własne
 


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)