Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 30 listopada. Imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka
23/01/2014 - 14:54

Wielki polonez. 800 par na nowosądeckim rynku

Po raz kolejny na sądeckim rynku, dziś o godz. 12, dokładnie na 105 dni przed egzaminem maturalnym, młodzież szkół ponadgimnazjalnych z Nowego Sącza zatańczyła poloneza. Wraz z młodzieżą tańczyli wiceprezydenci Bożena Jawor i Jerzy Gwiżdż oraz sekretarz miasta Marek Oleniacz.

Tegoroczny egzamin dojrzałości rozpocznie się 5 maja (poniedziałek) i potrwa przez kolejne trzy tygodnie (do 23 maja). Wzorem innych miast na około sto dni przed maturą uczniowie sądeckich szkół średnich odtańczyli wspólnego poloneza na płycie rynku tuż przed ratuszem. Udział w nim wzięło około 1600 tegorocznych maturzystów.
Podobnie jak w roku ubiegłym i w tym chodzonego poprowadzili ustylizowani tancerze z zespołu „Sądeczanie”, a w jednych z pierwszych par prezentowali się włodarze miasta. Młodzież zatańczyła poloneza do muzyki Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz” Andrzeja Wajdy, choreografię zaś przygotował Dariusz Migacz.
Przygotowań do wspólnego tańca nie było. Wymyśloną przeze mnie choreografię zatańczyli Sądeczanie, a grupa młodzieży, która przyszła dała sobie dobrze radę – mówi Dariusz Migacz z Centrum Tańca ADM.
Tuż za przebranymi w szlacheckie stroje członkami Zespołu Regionalnego Sądeczanie w tanecznym korowodzie szedł wiceprezydent Jerzy Gwiżdż w towarzystwie jednej z sądeckich maturzystek.
Cieszę się, że mogę tańczyć z prezydentem, to wielki zaszczyt – zaznacza Katarzyna Wiktor z VI LO.
Jestem bardzo szczęśliwy, bo kiedy jestem w towarzystwie młodych ludzi to czuję się młodszy. Życzę wszystkim maturzystom, żeby ich plany związane ze studiami się spełniły. Trzymajmy kciuki za wszystkich maturzystów – mówi wiceprezydent Gwiżdż.
Tradycyjnie maturzystom życzenia złożyła wiceprezydent Bożena Jawor, która w ratuszu odpowiada za sądecką edukację.
Niech ta siódemka będzie dla was szczęśliwa. Dziękuję zespołowi, bo bez waszego pięknego prowadzenia nie zatańczylibyśmy tak, jak to przed chwilą było. Dziękuję nauczycielom i przede wszystkim wam uczniowie. Życzę wam połamania piór i wszystkiego najlepszego – mówiła do uczniów Bożena Jawor.
Mimo lekkiego mrozu uczniom dopisywał dobry humor, ale jak zaznaczają niektórzy z nich, to właśnie teraz przyszedł czas na wytężoną naukę przed egzaminem dojrzałości.
Te sto dni wykorzystam na naukę, chociaż intensywna praca już trwa. Zabawa skończyła się dawno temu – mówi Karolina Konieczna z II LO. Uczennica w szkole miała już kilka prób poloneza.
Przede wszystkim jestem już po studniówce, a ćwiczenie tańca było już od grudnia na lekcjach wuefu, czy na lekcji wychowawczej – odpowiada.
Czy odtańczenie poloneza na rynku przynosi szczęście?
Nie jestem przesądna, ale czemu nie – dodaje.

Poloneza czas zacząć. Podkomorzy rusza
I z lekka zarzuciwszy wyloty kontusza,
I wąsa podkręcając, podał rękę Zosi
I skłoniwszy się grzecznie, w pierwszą parę prosi.
Za Podkomorzym szereg w pary się gromadzi,
Dano hasło, zaczęto taniec on prowadzi.

(A. Mickiewicz, Pan Tadeusz)

(JB)
Fot. JBDziękujemy za przesłanie błędu