Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 4 lutego. Imieniny: Andrzeja, Mariusza, Weroniki
24/11/2022 - 13:45

Wójt Podegrodzia ze Srebrnym Krzyżem Zasługi. Uhonorował go tak prezydent Andrzej Duda

Wójt Podegrodzia Stanisław Banach został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Srebrnym Krzyżem Zasługi a uroczystość odbyła w Krakowie przy okazji obchodów 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wójt Podegrodzia ze Srebrnym Krzyżem Zasługi. Uhonorował go prezydent Andrzej Duda

Po uroczystej zmianie warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza i oddaniu honorowej salwy, nadane przez Prezydenta RP odznaczenia państwowe i akty nadania obywatelstwa polskiego wręczał wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który zresztą wnioskował osobiście o odznaczenie m.in. właśnie szefa podegrodzkiego samorządu.

Krzyż Zasługi został ustanowiony w 1923 r. i nadawany jest osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną.

Zobacz też: Nowy Sącz ucieka na wieś! Jakie adresy wybieramy i czego tu szukamy?

- Jestem ogromnie wzruszony. Jestem z natury człowiekiem, który robiąc coś, robi to jak najlepiej, ale nie oczekuje z tego korzyści – komentuje Stanisław Banach. – Wiem tyle, że dokumentacja na potrzeby przyznania odznaczenia kompletowana, zbierana była już w czasach, gdy pełniłem funkcję przewodniczącego rady, gdy udało się mi dopiąć temat remontu starego cmentarza i ekshumacji niemieckich żołnierzy – mówi a my dodajmy, że historia to jedna z największych pasji samorządowca.

- Zawsze staram się swoje obowiązki, dziś jako wójt, wypełniać na sto procent, ale po takiej nagrodzie mogę tylko obiecać, że teraz będą je wypełniał na tysiąc procent – podsumowuje Banach żartobliwie.

Spośród nadanych wyróżnień odznaczeni otrzymali: jeden Złoty Krzyż Zasługi, dwa Srebrne Krzyże Zasługi (w tym jeden otrzymał wójt gminy Podegrodzie) oraz dwa Brązowe Krzyże Zasługi. ([email protected] Fot.: UG w Podegrodziu)

Wójt Podegrodzia uhonorowany przez samego prezydenta Andrzej Duda
Wójt Podegrodzia Stanisław Banach został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Srebrnym Krzyżem Zasługi a uroczystość odbyła w Krakowie przy okazji obchodów 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.


Dziękujemy za przesłanie błędu