Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 27 kwietnia. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
03/03/2015 - 12:38

Wsparcie dla rodzin zastępczych. Liczy się dobro dziecka

Radni powiatu nowosądeckiego przyjęli 3-letni Program Rozwoju Pieczy Zastępczej na terenie powiatu na lata 2015-2017.
Program ten przewiduje zapewnienie każdemu dziecku wymagającemu pomocy prawa do stabilnego, trwałego i rodzinnego środowiska wychowawczego, poprzez rozwój rodzinnej pieczy zastępczej.

Piecza zastępcza zapewnia pracę z rodziną umożliwiającą powrót dziecka do rodziny lub - gdy jest to niemożliwe - dążenie do przysposobienia dziecka. W przypadku braku możliwości przysposobienia dziecka, - jego opiekę i wychowanie w środowisku zastępczym. Jest ona sprawowana w formie rodzinnej i instytucjonalnej.

- Głównym celem programu jest tworzenie warunków do skutecznego rozwoju systemu pieczy zastępczej w powiecie nowosądeckim z ukierunkowaniem na formy rodzinne - informują urzędnicy starostwa powiatowego.

W powiecie w latach 2012 - 2014 w ogólnej liczbie rodzin zastępczych dominowały rodziny spokrewnione to jest rodziny, w których opiekunami dzieci byli dziadkowie lub też rodzeństwo. Rodziny niezawodowe stanowiły 47,58 procent ogółu rodzin. Liczba rodzin zawodowych kształtowała się na niskim poziomie, nastąpił jednak wzrost rodzin zastępczych zawodowych - od 0,82 procent w 2012 roku do 2,42 procent w minionym roku. Więcej dzieci - około 46 procent przebywało w rodzinach niezawodowych. Liczba dzieci umieszczanych w pieczy zastępczej utrzymuje się na takim samym poziomie. W roku 2012 pod opiekę rodzin zastępczych trafiło 26 maluchów, w rok później 23 dzieci, a w minionym roku -27 dzieci.
W 2014 roku na terenie powiatu było 124 rodzin zastępczych i przebywało w nich 178 dzieci.

W powiecie nowosądeckim funkcjonują cztery placówki opiekuńczo-wychowawcze: Dom Dziecka w Klęczanach (gmina Chełmiec), Katolicka Placówka Wychowawcza „Nasz Dom” w Mochnaczce Niżnej (gmina Krynica-Zdrój) i Salezjańska Placówka Wychowawcza dla Chłopców „Dom Bosko” w Gostwicy (gmina Podegrodzie) oraz placówka opiekuńczo-wychowawcza typu rodzinnego w Lipnicy Wielkiej (gmina Korzenna). W minionym roku w tych placówkach przebywało 58 dzieci.

- W latach 2012-2014 liczba dzieci kierowanych do placówek opiekuńczo-wychowawczych utrzymuje się na takim samym poziomie. Nieznacznie wzrosła liczba dzieci kierowanych do ośrodków interwencyjnych - informują urzędnicy starostwa powiatowego. - Powiat nowosądecki nie posiada tego rodzaju placówki i dlatego ponosi koszty utrzymania na podstawie porozumień zawartych z Urzędem Miasta w Nowym Sączu.

Oprac: (Rob)
Fot. Rob

 






Dziękujemy za przesłanie błędu