Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 stycznia. Imieniny: Anieli, Juliana, Przemysława
19/03/2019 - 18:35

Wybory 2019: poseł Czerwiński pyta o sądeczankę, obwodnicę...

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie unieważniła ostatnio dwa przetargi na budowę łącznika obwodnicy zachodniej i północnej Nowego Sącza i Chełmca, ale także na przygotowanie dokumentacji projektowej dla obwodnicy Piwnicznej-Zdrój. Złożone oferty przewyższały, i to znacznie, zarezerwowane środki na te zadania.


Lider sądeckich struktur Platformy Obywatelskiej poświęcił dzisiejszą konferencję prasową planowanym inwestycjom związanym z modernizacją dróg głównie krajowych na Sądecczyźnie.

- W ostatnim tygodniu dotarły do nas niepokojące informacje, że przetarg na budowę łącznika obwodnicy Chełmca między Biczycami, a Nowym Sączem został unieważniony - mówił poseł Czerwiński - Podobnie stało się z przetargiem na budowę obwodnicy Piwnicznej. Na pytanie co z "sądeczanką", nikt nam w tej chwili nie potrafi konkretnie odpowiedzieć. Zbliża się czwarty rok władzy Prawa i Sprawiedliwości. Z szumnie zapowiadanej "sądeczanki" nie ma nic i najprawdopodobniej o budowie tej drogi będzie można mówić dopiero po 2024 roku - mówił Andrzej Czerwiński.

Czytaj też: Co Andrzej Czerwiński zrobił, by powstała "sądeczanka", gdy był ministrem, gdy jest posłem

Obecnie, jak zaznaczył poseł Platformy Obywatelskiej są remontowane serpentyny Justu. Napomknął, że wiąże się to ze sporymi utrudnieniami, o czym mogli i mogą  przekonać się sami mieszkańcy podróżujący tą trasą.

 - Miliony złotych włożone w stabilizację osuwiska na Juście nie usprawniły ruchu i nie wpłynęły w żaden sposób na przepustowość drogi - stwierdził były minister skarbu w rządzie PO.

Czytaj też Znowu zamkną drogę na Juście. Ile jeszcze potrwa stabilizacja osuwiska  

Zdaniem posła kierowcy nic na tym remoncie nie zyskają, a pieniądze, które zostały zainwestowane w stabilizację osuwiska na Juście i położenie tam nowej nawierzchni najprawdopodobniej uniemożliwią wykonanie słynnej sądeczanki, na odcinku od Brzeska do Nowego Sącza.

- Będziemy pilnowali tego tematu - dodał poseł. - Wspólnie z posłem Markiem Sową złożyliśmy interpelację do ministra infrastruktury z prośbą o wyjaśnienie, dlaczego wyczekiwane obwodnice Nowego Sącza, Chełmca i Piwnicznej-Zdroju zostały bez źródła finansowania, bo zostały unieważnione przetargi. Prosimy także o przedstawienie harmonogramu inwestowania w przypadku "sądeczanki". Na razie słyszymy tylko same slogany.

Zobacz też: No wreszcie dobre wieści. Jest przełom w sprawie budowy nowej drogi do Brzeska

Poseł Czerwiński zachęcał również do tego, by wywierać silny społeczny nacisk na rządzących, w kwestii wspomnianych inwestycji.

- Chciałbym również usłyszeć, dlaczego to, co miało być zrobione na Sądecczyźnie szybko, odwleka się w niejasną przyszłość - dodał poseł Czerwiński. - Wszyscy słyszymy, że kondycja państwa jest wyśmienita. Pieniądze są na wszystko. W takim razie pytam się: gdzie są pieniądze na obwodnice Nowego Sącza, Chełmca? Gdzie są pieniądze na obwodnicę Piwnicznej i na "sądeczankę"?

i.michalec@sadeczanin.info, Fot. IM, TK.Dziękujemy za przesłanie błędu