Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 24 listopada. Imieniny: Emmy, Flory, Romana
02/09/2019 - 14:10

Wypadek w Świniarsku. Jedna osoba zmarła. To była dramatyczna walka o życie

Już wiadomo, że tragiczny wypadek w Świniarsku zebrał śmiertelne żniwo. Nie udało się uratować życia jednego z dorosłych pasażerów. Autobusem podróżowało blisko czterdzieści osób.Większość z nich to nastolatkowie w wieku od 15 do 17 lat. Jedna osoba zginęła. Dwadzieścia dziewięć jest rannych, w tym siedem w ciężkim stanie.

Informacje o poszkodowanych wielokrotnie zmieniały się w ciągu dnia. Policja dysponuje już danymi: 29 rannych, w tym osiem w stanie ciężkim.

Większość pasażerów autobusu kursowego jadącego z Nowego Sącza w kierunku Podegrodzia stanowiły dzieci. Wszystkie mają powyżej 15 roku życia.

- Bardzo często otrzymujemy dramatyczne zgłoszenia, ale, gdy przyjeżdżamy na miejsce  nie jest aż tak dramatycznie – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej komendant Motyka, który na miejscu tej drogowej tragedii dowodził akcją ratowniczą. – Natomiast widok, który wyłonił się, w Świniarska, kiedy dotarły tam pierwsze służby ratownicze, był naprawdę dramatyczny. Wokół autobusu znajdowały się poszkodowane osoby. W autobusie było zakleszczonych trzech pasażerów.

Ratownicy musieli użyć specjalistycznych narzędzi hydraulicznych, aby je wydobyć ze zniszczonego pojazdu.

- Bardzo szybko został przeprowadzony na miejscu zdarzenia tzw. triaż (selekcja medyczna) poszkodowanych przez służby medyczne i strażaków – dodaje komendant Motyka. – Służby medyczne wsparli strażacy ochotnicy, którzy na co dzień pracują w pogotowiu. Zabezpieczane były lądowiska, by mogły lądować powietrzne karetki pogotowia. Zrobiliśmy co możliwe, by osoby poszkodowane jak najszybciej otrzymały pomoc. Dobra informacja jest taka, że po przeprowadzonych badaniach dziesięć poszkodowanych osób mogło wrócić do domu.  

Jeden z poszkodowanych dorosłych pasażerów, który został przetransportowany do sądeckiego szpitala, mimo wysiłków lekarzy, zmarł. 

Jak dowiedzieliśmy nieoficjalnie to starszy mężczyzna, który miała ponad 70 lat.  W szpitalnym oddziale ratunkowym lekarze stoczyli dramatyczną walkę o jego życie. Był długo reanimowany. Nie udało się przywrócić akcji serca.

 

Wypadek autobusu pełnego uczniów w Świniarsku. Kto zawinił? [WIDEO]

Do fatalnego w skutkach zderzenia ciężarówki z autobusem kursowym przewożącym nastolatków i samochodu osobowego doszło w Świniarsku pod Nowym Sączem po godzinie 10. W wyniku wypadku wiele osób zostało rannych, w tym osiem bardzo poważnie. W akcji ratowniczej uczestniczyli ratownicy z wielu służb. 

Do Świniarska przyleciały aż trzy śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które zabrały najciężej poszkodowanych między innymi do szpitala w Krakowie, Nowego Sącza, Gorlic, Brzeska i Tarnowa.

W szpitalu w Nowym Sączu znajduje się 14 osób, w Gorlicach – 4, w Brzesku – 3, w Krakowie – 2 i w Tarnowie – 1.

Akcja ratownicza w Świniarsku powoli dobiega końca. Policjanci zakończyli już pracę na miejscu wypadku. Rozbite pojazdy odholowywane są przez pojazdy pomocy drogowej.

Okoliczności tego zdarzenia bada policja i prokuratura.

 

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego uruchomiło całodobową infolinię dla rodzin osób poszkodowanych w tym zdarzeniu.

Dzwoniąc na numery telefonu 18 414 27 20 i 414 27 21 będzie się można dowiedzieć m.in. do którego szpitala trafili ranni. Dodatkowo działa też fax: 18 414 27 24.

[email protected], [email protected], fot. Jm.

Świniarsko: tragiczny wypadek autobusu przewożącego dzieci
Nawet 28 osób mogło uczestniczyć w wypadku autobusu przewożącego nastolatków, którzy dziś rozpoczęli rok szkolny. Duo wypadku doszło w Świniarsku pod Nowym Sączem.


Dziękujemy za przesłanie błędu