Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 17 września. Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza
28/10/2020 - 13:35

„Wypie...lać” kontra modlitwa. Wojna o aborcję pod limanowską bazyliką [ZDJĘCIA]

To jest wojna, krzyczą manifestanci pod sztandarami Strajku Kobiet. Teraz na tę wojnę wyrusza w Nowym Sączu Młodzież Wszechpolska, która chce bronić atakowanych kościołów. Byli już w Limanowej. Razem z ludźmi wierzącymi stanęli naprzeciwko zwolenników aborcji. Z jednej strony było skandowanie hasła „wy……lać”, z drugiej modlitwa i pieśni religijne.

Były przemowy i skandowanie haseł o prawach kobiet i haseł antyrządowych, tak wyglądała manifestacja zwolenników aborcji spod znaku Strajku Kobiet w centrum Limanowej. Nie brakowało też wulgaryzmów i wykrzykiwania „wypie...lać”. Marszruta manifestantów prowadziła wokół płyty limanowskiego rynku. Ponieważ po sieci rozniosła się wieść, że może dojść do próby wejścia do limanowskiej bazyliki, byli też kontrmanifestanci, którzy odmawiali różaniec i śpiewali religijne pieśni.

W otaczającym kościół kordonie stali też członkowie Młodzieży Wszechpolskiej. - Postanowiliśmy się zorganizować, bo to, co dzieje się w innych miastach dowodzi, że jeśli nie ma z naszej strony mobilizacji i reakcji, lewica staje się coraz bardziej agresywna i pozwala sobie na coraz więcej - mówi jeden z działaczy organizacji Daniel Michalak.  

 

Jest pan wstrząśnięty hasłami, jakie pojawiły się na manifestacji w Limanowej? Na przykład „Zajmijcie się ciałem Chrystusa”?
- Tak, ale bardziej wstrząsnęła mną informacja, że na jednym z budynków w Gliwicach pojawił się napis „Szkoda, że Maryja nie zrobiła aborcji”. Ubolewam,  też nad tym, że w tych manifestacjach zwolenników aborcji uczestniczą też liberalni katolicy, których jest coraz więcej.  To pokazuje w jakim miejscu jest teraz Kościół.

- Niestety - mówi Michalak - nauczanie niektórych księży odbiega od tradycji katolickiej, która Kościół formowała przez ponad tysiąc lat. To smutne i bulwersujące. Wielu manifestantów to ludzie, którzy chodzą do kościoła, ale ich poglądy nie przystają do katolickiej moralności.

Protestujący nie próbowali wejść do bazyliki. Zostali na płycie rynku. Jak twierdzi Michalak po prostu się przestraszyli.  - To w większości dzieciaki, które zostały zmanipulowane. Jak widzą policję i kontrmanifestantów, to się po prostu boją. Na tych manifestacjach pojawia się skrajna lewica  w postaci Antify czy innych lewackich  organizacji, którzy ludzi podburzają i prowokują.

Modlącym się towarzyszyli księża z limanowskiej bazyliki, którzy wspólnie z  broniącymi wejścia do kościoła ludźmi i odmówili różaniec. Jak do protestów odnosi się proboszcz parafii ks. prałat Wiesław Piotrowski? - Nie będę tego komentować - ucina telefoniczną rozmowę.

Czy i w Nowym Sączu  pojawią się obrońcy kościołów? Daniel Michalak zapewnia, że Młodzież Wszechpolska już się organizuje i  nie pozwoli na wtargnięcie zwolenników aborcji do świątyń.

Już dziś pod ratuszem  o godzinie 18.30 organizujemy zbiórkę. Podzielimy się na grupy, które będą ochraniać poszczególne kościoły.  Prawdziwą mobilizację szykujemy na piątek, bo Strajk Kobiet zamierza protestować na rynku - mówi Michalak.   

Czytaj też Czytaj też Zwolennicy aborcji "soacerowali" czy  próbowali wtargnąć do sądeckiej bazyliki? [ZDJĘCIA]

Przypomnijmy, że także  w niedzielę  przed manifestantami, którzy zebrali się na sądeckim rynku dostępu do  bazyliki św. Małgorzaty broniła policja, a kościelny zamknął drzwi od środka. Sami manifestanci zapewniają, że nie mieli zamiaru wtargnąć do kościoła.

(jagienka.micjalik@sadeczanin.info fot. TV 28, Młodzież Wszechpolska)

„Wy……lać” kontra modlitwa. Wojna o aborcję pod limanowską bazyliką
Tym razem byli tez kontrmanifestanci


Dziękujemy za przesłanie błędu