Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 3 maja. Imieniny: Jaropełka, Marii, Niny
25/06/2014 - 14:44

XXII Święto Dzieci Gór: Gospodarzem zespół Sądeczoki

XXII Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór, którego organizatorem jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ, odbędzie się od 20 do 27 lipca (od niedzieli do niedzieli). Do Nowego Sącza zjadą zespoły z Chorwacji, Grecji, Gruzji, Węgier, Martyniki (zamorski departament Francji) i Austrii oraz sześć grup z Polski.
Festiwal to miejsce spotkania dzieci z różnych kręgów kulturowych i religijnych, gdzie - podczas wspólnej zabawy - zapoznają się one z bogactwem i różnorodnością tradycji różnych krajów i regionów, uczą się tolerancji i szacunku w stosunku do wiary, kultury, obyczajów i zachowań swoich rówieśników. Uczestnikami tego wydarzenia są polskie i zagraniczne zespoły folklorystyczne, reprezentujące różne grupy etniczne regionów podkarpackich oraz regiony górskie wszystkich kontynentów.
- Staramy się, aby w każdym roku zestaw zespołów był inny, aby były reprezentowane różne regiony Polski, a zza granicy różne kraje – tłumaczy Antoni Malczak, dyrektor MCK Sokół.
Gospodarzem tegorocznej edycji Festiwalu jest zespół regionalny Sądeczoki
- Jest nam bardzo miło, że zostaliśmy zaproszeni do udziału w tym Festiwalu. To wspaniały powrót Sądeczoków na Święto Dzieci Gór, gdyż mieliśmy już przyjemność być na Festiwalu w 1992 roku – przypomina Milenia Małecka-Rogal, dyrektor Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu.
W imprezie wezmą udział dzieci w wieku od 6/7 do 14 lat. Festiwal ma unikalną formułę: sześć zespołów zagranicznych tworzy wraz z sześcioma polskimi tzw. pary kamrackie. Przez cały czas jego trwania dzieci razem mieszkają, występują (nie tylko w Nowym Sączu, ale też w kilku innych miejscowościach: Gródek nad Dunajcem, Bardejów na Słowacji, Muszyna, Limanowa, Biecz), bawią się, zwiedzają. Znajdują dzięki temu pomiędzy sobą nić porozumienia. Kształtuje się tolerancja i akceptacja dla odmienności kulturowych, religijnych, obyczajowych, likwidują się uprzedzenia i podziały. Każda para ma swój "dzień narodowy", podczas którego jest gwiazdą koncertów, a zespoły prezentują zwyczaje, tradycje, rękodzieło oraz kuchnie swoich regionów.
Festiwal rozpocznie się w niedzielę 20 lipca Mszą Świętą w Bazylice św. Małgorzaty.
- Punktualnie o godzinie dziewiętnastej spod Hali Widowiskowej przy ulicy Nadbrzeżnej wyruszy barwny korowód festiwalowy prowadzony przez dorosłą grupę lachowską. Którą w tym roku będzie zespół Podegrodzie i gospodarzy tegorocznego Festiwalu czyli zespół Sądeczaki. O dwudziestej na sądeckim rynku zabrzmi trombita Józef Broda, co będzie oznaczało rozpoczęcie dwudziestej drugiej edycji Festiwalu – mówi Małgorzata Kalarus z MCK SOKÓŁ.

W tym roku do Nowego Sącza przyjadą zespoły:
AMER-IMERI z Tbilisi Gruzja
BALLET RACINE CREOLE z Saint-Joseph Martynika (po raz pierwszy)
CSICSERGŐK z Üllés Węgry
JUZYNA z Zawoi Polska
KYCZERKA z Legnicy Polska (po raz pierwszy)
MALI HAMERNICY z Krakowa Polska
MAŁE PODEGRODZIE z Podegrodzia Polska
PETAR ZRINSKI z Vrbovec Chorwacja
PNIOKI z Sadku-Kostrzy Polska
PYRSOS z Nausa Grecja
ROSSECKER z Bruck an der Mur Austria
SĄDECZOKI z Nowego Sącza Polska

Przez cały tydzień zespoły połączone w pary kamrackie, prezentować będą kulturę swoich małych ojczyzn w czasie DNI NARODOWYCH:
21 lipca (poniedziałek) DZIEŃ CHORWACKO - LACHOWSKI
22 lipca (wtorek) DZIEŃ GRECKO - ŁEMKOWSKI
23 lipca (środa) DZIEŃ GRUZIŃSKO - LACHOWSKI
24 lipca (czwartek) DZIEŃ WĘGIERSKO - PODHALAŃSKI
25 lipca (piątek) DZIEŃ KREOLSKO - BABIOGÓRSKI
26 lipca (sobota) DZIEŃ AUSTRIACKO - LACHOWSKI

(KB)
Fot. KB, JB






Dziękujemy za przesłanie błędu