Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 22 stycznia. Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego
15/10/2020 - 10:30

Zablokują ruch na rondzie w Starym Sączu. Nie chcą tirów w Dolinie Popradu

Protest zapowiadany przez przeciwników uruchomienia tranzytu tirów Doliną Popradu już na 16 października będzie najpoważniejszą tego typu akcją na Sądecczyźnie od wielu lat. Organizatorzy chcą całkowicie zablokować ruch na rondzie Jana Pawła II w Starym Sączu.

Zablokują ruch na rondzie w Starym Sączu. Walczą przeciw tirom w Dolinie Popradu

Zobacz też: Tiry? W Rytrze jest rezolucja, w Starym Sączu ludzie wyjdą protestować na ulice

Rondo to spina drogę krajową DK 87 z drogą wojewódzką DW 969 i od dawna jest na czele rond o największym natężeniu ruchu w całej Małopolsce. Według ostatnich pomiarów z 2015 roku przejeżdża tędy aż 23242 aut w ciągu doby. Wyników badań z 2020 roku, o których pisaliśmy w publikacji jeszcze nie przedstawiono , ale można śmiało zakładać, że będą jeszcze wyższe.

Rondo jest jednocześnie punktem startowym dla krajówki w Dolinie Popradu, gdzie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiada po przebudowie uruchomienie ruchu tranzytu ciężarowego dla tirów na przejście graniczne Piwniczna-Zdrój – Mniszek. A na to nie ma zgody lokalnej społeczności.

Zobacz też: Była pikieta przeciwko tirom, ale bez władz gmin Doliny Popradu

Mieszkańcy piwniczańskiego samorządu połączyli siły z tymi z gminy Stary Sącz i Rytro. Pierwszym wspólnym protestem był ten pod siedzibą Urzędu Miasta i Gminy w Piwnicznej-Zdroju. Teraz akcja protestacyjna będzie zaostrzona a wyrazem będzie kolejna wspólna akcja w Starym Sączu. Protestujący zapowiadają blokadę ruchu na rondzie Jana Pawła II w godzinach od 16.30 do 17.30.

Liczą na to, że informacja, że ze względu na zdecydowaną formę protestu, informacja o akcji trafi do ogólnopolskich mediów a dalej do przedstawicieli rządu. – Zbiórka zaplanowana jest na placu koło stacji benzynowej a potem idziemy na rondo i będziemy cały czas, przez godzinę, przechodzić przez pasy dla pieszych w kierunku Nowego Sącza i te w kierunku na most św. Kingi – wyjaśnia Przemysław Mróz przedstawiciel komitetu protestacyjnego.

- Chcemy przede wszystkim uświadomić, pokazać wszystkim, jaki tu będzie ruch, jakie będą korki i co tu się będzie działo jeśli będzie wypadek gdy Doliną Popradu będą puszczone tiry. To jest nasz główny cel: pokazać wszystkim co nas wtedy czeka codziennie - zaznacza Tomasz Koszkul sołtys Barcic.

Zgodnie z przepisami protest został zgłoszony do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Urzędu Miejskiego w Starym Sączu, na policję i do sanepidu. (e.stachura@sadeczanin.info fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info


Dziękujemy za przesłanie błędu