Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 6 grudnia. Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja
31/08/2022 - 14:45

Zaczyna się lifting 10 dróg i walka z osuwiskiem w Kamionce Wielkiej

Gmina Kamionka Wielka podpisała już umowę na długo wyczekiwany remont najbardziej zniszczonych odcinków dróg na swoim terenie. Prace mają się rozpocząć już lada dzień. Udało się też wybrać firmę, która pomoże samorządowi uporać się ze skutkami osuwiska na „Porębówce”.

Pierwsza z inwestycji kosztować będzie aż 868 527,91 zł, ale na szczęście Kamionce Wielkiej udało się zdobyć dofinansowanie na kwotę 250 000 zł z puli od Województwa Małopolskiego w ramach programu „Modernizacja dróg dojazdowych do gruntów rolnych”. Z własnego budżetu samorząd musi wyłożyć różnicę. Początkowo mowa była o 250 000 zł, bo wedle szacunków dofinansowanie miało stanowić 50 procent kosztów, ale już po przetargu okazało się, że radni muszą zgodzić się na małe przesunięcia w budżecie i dołożenie większej kwoty. 

- Zadaniem objęto 10 odcinków dróg gminnych o łącznej długości blisko 3 kilometrów.  W ramach zaplanowanych prac na odcinkach objętych modernizacją zakłada się częściowe uzupełnienie istniejącej podbudowy, wyłożenie nowej nawierzchni asfaltowej oraz obustronne wykonanie poboczy – wyjaśnia wójt Andrzej Stanek a dzięki sprzyjającej pogodzie wykonawca, czyli firma „PAWLAK” Łukasz Pawlak z Łabowej już mogła zacząć działać w terenie. Roboty idą zgodnie z harmonogramem.

Zobacz też: Uwaga! Zmiana rozkładu jazdy pociągów Kraków/Nowy Sącz/Krynica-Zdrój

A my przypomnijmy, że na liście są m.in. następujące drogi:
- Sapatówka w Kamionce Wielkiej
- Tacałówka w Kamionce Wielkiej
- Porębówka w Kamionce Wielkiej
- Popielówka w Kamionce Wielkiej
- Styrek Dolny w Mszalnicy
- Pod Dąbkiem w Mszalnicy
- Za Las w Mszalnicy
- Nad Kamionką w Jamnicy
- Za Rzeką na granicy miejscowości Królowa Górna i Królowa Polska.

Na tym nie koniec. Samorząd podpisał też już umowę na zadanie pod hasłem „Stabilizacja osuwiska w m. Kamionka Wielka w celu zabezpieczenia drogi gminnej nr 290926K „Porębówka” w Kamionce Wielkiej w km drogi  0+165 - 0+185”.

- Całkowity koszt projektu wynosi 135 300 zł, przy czym Gmina Kamionka Wielka z własnego budżetu pokryje 20 procent kosztów tego zadania, bo kolejne 80 mamy zabezpieczone w ramach dofinansowania ze środków przeznaczonych  na usuwanie skutków ruchów osuwiskowych ziemi, będących w gestii Wojewody Małopolskiego - zaznacza wójt Stanek.

W ramach umowy firma GC Projekt z Rzeszowa musi opracować kompletną dokumentację projektową wraz z  przedmiarami i kosztorysem inwestorskim oraz specyfikację techniczną odbioru i wykonania robót budowlanych, czyli dopiąć wszelkich formalności niezbędnych do rozpoczęcia prac już w terenie. ([email protected] Fot.: UG w Kamionce Wielkiej)Dziękujemy za przesłanie błędu