Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 15 maja. Imieniny: Dionizego, Nadziei, Zofii
21/01/2015 - 14:00

Zanieczyszczenie powietrza w Nowym Sączu zbliża się do poziomu alarmowego

Departament Środowiska, Rolnictwa i Geodezji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego przysłał nam prognozę zanieczyszczenia powietrza dla miasta Nowego Sącza. Niestety jest to znowu prognoza niepokojąca.
Jutro na obszarze Nowego Sącza zanieczyszczenie powietrza pyłem PM10 może przekroczyć poziom informowania.

Zaleca się unikanie lub ograniczenie do minimum czasu przebywania na powietrzu, zwłaszcza przez kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze oraz przez osoby z astmą, chorobami alergicznymi skóry, oczu i chorobami krążenia. Należy unikać dużych wysiłków fizycznych na otwartym powietrzu i zaniechać palenia papierosów. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia należy skontaktować się z lekarzem.

Co to znaczy „poziom informowania”? - Rozumie się przez to stężenie substancji w powietrzu, powyżej którego istnieje zagrożenie zdrowia ludzkiego wynikające z krótkotrwałego narażenia na działanie zanieczyszczeń wrażliwych grup ludności, w przypadku którego niezbędna jest natychmiastowa i właściwa informacja. Wartość progowa informowania społeczeństwa o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego - dla pyłu PM10 to 200 µg/m3 przy 24 godzinnym okresie uśredniania wyników pomiarów; alarmowy poziom dla pyłu PM10 to 300 µg/m3 - wyjaśnia Ewa Gondek, kierownik sądeckiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie.

Zanieczyszczenie powietrza w Nowym Sączu osiągnęło więc poziom, o którym należy ostrzec mieszkańców.

Dzisiaj i pojutrze na obszarze Nowego Sącza zanieczyszczenie powietrza pyłem PM10 może przekroczyć poziom dopuszczalny.

Nie należy przebywać na otwartym powietrzu zbyt długo. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży, dzieci i osób starszych oraz chorych na astmę, choroby alergiczne skóry, oczu i choroby krążenia – czytamy w prognozie.

Wczoraj stacja pomiarowa w Nowym Sączu przy ulicy Nadbrzeżnej zanotowała przekroczenie poziomu dopuszczalnego zanieczyszczenia powietrza pyłem PM10.

- W ciągu pierwszych trzech tygodni stycznia odnotowaliśmy 8 dni, kiedy przekroczony był poziom dopuszczalny pyłu PM10czyli 50 µg/m3, nie została przekroczona wartość progowa 200 µg/m3. Zapraszam do korzystania ze strony www.krakow.pios.gov.pl, zakładka „jakość powietrza on line”, gdzie jest bezpośredni dostęp do aktualnego stanu powietrza – dodaje Ewa Gondek.

JG, źródło: UMWM, fot arch.







Dziękujemy za przesłanie błędu