Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
03/11/2020 - 11:40

Zmarł pochodzący ze Starego Sącza ks. Marian Mordarski. Miał 93 lata

W Dzień Zaduszny (2 listopada) zmarł śp. ks. Marian Mordarski, który przez wiele lat był proboszczem w Skrzyszowie koło Tarnowa. Pochodził z parafii św. Elżbiety Węgierskiej w Starym Sączu. Miał 93 lata.

- Dziękujemy tobie księże Marianie, za poświęcone naszej parafii ponad 50 lat własnego życia, za troskę, za spowiedzi, za naukę, za msze święte, za każde dobre słowo, za uśmiech, za żarty! Dziękujmy Bogu, że na naszej drodze postawił tak wspaniałego i wielkiego kapłana - napisała na jednym z portali społecznościowych pani Ewa ze Skrzyszowa.

- Uczył mnie religii aż do bierzmowania. Dobry kapłan - wspomina pan Tomasz.

Ks. Marian Mordarski urodził się 16 lipca 1927 roku w Jasnej koło Przemyślan (obecnie teren Ukrainy). Pochodził z parafii św. Elżbiety Węgierskiej w Starym Sączu. To właśnie w tym mieście przez wiele lat uczęszczał do szkoły. W 1949 roku zdał egzamin maturalny, a następnie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

Zobacz też Zmarł ks. Stanisław Gutowski. Przez 4 lata jako wikariusz pracował w Nowym Sączu

Po ukończeniu studiów filozoficzno – teologicznych, 9 maja 1954 roku w tarnowskiej katedrze przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Karola Pękali. Po święceniach jako wikariusz pracował przez cztery lata w Rzepienniku Biskupim, a następnie przez dziewięć lat w parafii katedralnej w Tarnowie.

5 października 1967 roku został mianowany proboszczem parafii pod wezwaniem św. Stanisława w Skrzyszowie, gdzie posługiwał przez trzydzieści jeden lat. Następnie pozostał w tej parafii jako rezydent. Przez wiele lat był dziekanem dekanatu Tarnów – Wschód oraz spowiednikiem alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

Zobacz też Zmarł ks. Stanisław Biernat. Jako wikariusz pracował w sądeckich parafiach

Za gorliwie pełnioną posługę kapłańską w 1967 roku otrzymał diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale, a w 1978 roku diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto.

Ks. Marian Mordarski zmarł 2 listopada. Miał 93 lata. Jego pogrzeb odbędzie się w środę (4 listopada) w kościele parafialnym w Skrzyszowie. O godzinie 14 zostanie odprawiona msza pogrzebowa, po której ciało zmarłego kapłana zostanie złożone na miejscowym cmentarzu. (r.gajewski@sadeczanin.info, Fot. Parafia Skrzyszów, Źr. Portal Diecezji Tarnowskiej)Dziękujemy za przesłanie błędu