Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 31 maja. Imieniny: Anieli, Feliksa, Kamili
20/08/2015 - 15:50

Żołnierze radzieccy spoczęli na cmentarzu w Nowym Sączu. Chrześcijański pochówek [zdjęcia]

W kwaterze wojennej żołnierzy Armii Czerwonej na cmentarzu komunalnym spoczęły szczątki trzydziestu żołnierzy, przeniesione z siedmiu pojedynczych i zbiorowych grobów na terenie Małopolski - w tym szóstka z mogiły przy al. Wolności.
Wszystkie szczątki ekshumowane były w lipcu tego roku. Obok Nowego Sącza prace odbywały się w Bukowie, Koźmicach Wielkich, Paszynie, Lipnicy Małej, Chyżne i Zagórzanach, a prowadzili je archeolodzy z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk pod kierownictwem dra Krzysztofa Tunii.

Cmentarzy wojennych na terenie Małopolski jest jeszcze bardzo dużo i wspólnie ze stroną rosyjską postanowiliśmy wspólnie krok po kroku przenosić szczątki żołnierzy Armii Czerwonej w kilka miejsc na cmentarze wojenne – mówi Jerzy Miller, wojewoda małopolski.

Na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu spoczywa 737 żołnierzy Armii Czerwonej. Dziś obok nich w specjalnie przygotowanej kwaterze pochowano trzydziestu kolejnych. Chowani po raz drugi doczekali się wojskowego ceremoniału, którego dochowali żołnierze Garnizonu Kraków oraz przedstawiciele wszystkich trzech wojskowych ordynariatów: prawosławnego, rzymsko-katolickiego oraz ewangelickiego. Ze strony rosyjskiej honory poległym oddali pracownicy ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie – w tym dwóch wojskowych.

Dziś złożyliśmy szczątki trzydziestu żołnierzy z siedmiu miejsc. Nie ukrywam, że początek w 2012 roku był wywołany chęcią zmiany byłego pomnika, który stał przy alei Wolności. Uznałem, że to nie jest właściwe miejsce na mogiły. O losie pomniku decyduje samorząd: jedni chcą takie pomniki, inne takie chcą, ale wszyscy chcemy uszanować żołnierzy, którzy zginęli na polu walki. Polskich grobów w europie jest bardzo dużo i chcielibyśmy, aby wszystkie były zadbane i szanowane, tak żebyśmy mogli do nich trafić i zapalić świeczkę – dodaje wojewoda.

Podczas uroczystości powtórnego pochówku władze Nowego Sącza reprezentował Ryszard Nowak. Wieńce złożyli również przedstawiciele Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód w Nowym Sączu. Obok oficjeli na nowosądecki cmentarz nie przybyło wielu zainteresowanych.

(JB)
Fot. JB


Dziękujemy za przesłanie błędu