Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 23 września. Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli
05/02/2018 - 14:05

Wybory samorządowe 2018: Janina Bawełkiewicz pokonała w Mostkach Dariusza Webera

4 lutego 115 uprawnionych do głosowania mieszkańców sołectwa Mostki – taka była frekwencja- wybierało nowego sołtysa. Głosem 61 mostkowian stanowisko to obejmie Janina Bawełkieiwcz, która jednocześnie zasiada w radzie gminy Stary Sącz. Co ciekawe, jednym liczącym się kontrkandydatem radnej okazał się odwołany dwa miesiące wcześniej Dariusz Weber.

- Jeszcze się taki nie urodził, co by Mostkom dogodził. Dziękuje bardzo, ja już swoją pracę w samorządzie skończyłem – tak Dariusz Weber  mówił jeszcze 3  grudnia zeszłego roku, gdy zapadła decyzja o jego odwołaniu.

Zobacz też: Mostki: Sołtys mieszkańcom „nie dogodził”, to go odwołali

Głosowanie było konsekwencją petycji, którą 181 osób podpisało domagając się jego usunięcia. Ostatecznie w zebraniu sołeckim uczestniczyło aż 120 osób, z czego 66 zadecydowało o odebraniu mandatu sołtysowi, 51 chciało by dalej działał a trzy wstrzymały się od głosu a jeszcze kilka lat wcześniej mandat sołtysa przyznało mu zaledwie 40 mieszkańców, siedmiu głosowało przeciw a jeden wstrzymał się od głosu. 

 - Najlepiej jakby ktoś młody wystartował, tylko obawiam się, że teraz wszyscy będą się bali, bo każdy kandydat od razu znajdzie się na świeczniku - komentowała pytana nazajutrz o kandydowanie w wyborach radna Janina Bawełkiewcz, zadeklarowana zwolenniczka wspomnianej petycji.

I co się okazało 4 lutego? Bawełkiewicz i Weber znów stanęli w szranki a do rywalizacji o stanowisko dołączył jedynie Ignacy Ladenberger. Szybko okazało się, że radna tak naprawdę konkurencję miała tylko w Weberze. Dlaczego? Bo ona zdobyła 61 głosów, Weber 48 a Ladenberger zaledwie 5.

Zobacz też: Chcą sołtysa „wywieźć na taczkach” pierwszy raz od 20 lat!

Jakie Janina Bawełkiewcz postawiła sobie cele jako nowy sołtys? – Najważniejsza rzecz, to dalej integrować to środowisko – zapowiada z miejsca nawiązując do tlących się jeszcze niesnasek między tymi, którzy sprzyjali byłemu a osobami jemu przeciwnymi. – Chcę wszystkim udowodnić, że funkcja sołtysa, to funkcja społeczna, że sołtys ma działać na rzecz wszystkich mieszkańców.

A z celami infrastrukturalnymi? – Najważniejsza jest sprawa oświetlenia boiska sportowego. To już pewne, że uda nam się to w tym roku zrealizować. Ciągle marzy się też nam drugie boisko. I choć w ostatnim budżecie obywatelskim nie udało nam się zdobyć środków, to na pewno będziemy chcieli o nie zawalczyć raz jeszcze – zapowiada pani Janina.

ES [email protected]  Fot.: Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe