Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 kwietnia. Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa
28/03/2024 - 12:35

Andrzej Sromek: Recepta dla gminy Chełmiec? Defibrylatory AED potrzebne od zaraz!

O tym jak ważne jest bezpieczeństwo oraz ochrona zdrowia starszych osób przekonujemy się wtedy gdy zagrożenia te przychodzą znienacka. Andrzej Sromek – kandydat do Rady Powiatu Nowosądeckiego ma w tym zakresie konkretny plan dla miejscowości w gminie Chełmiec.

O tym jak ważny jest dostęp do defibrylatora możemy się przekonać podczas nagłych wypadków, które mogą spotkać każdego z nas i to wtedy kiedy się tego najmniej spodziewamy. Nagłe zasłabnięcie czy zatrzymanie akcji serca, a następnie czas na przeżycie liczony w minutach, a może nawet sekundach..

To, jak ważny jest powszechny dostęp do defibrylatorów AED pokazują prawdziwe zdarzenia. Szybkie dotarcie do tych urządzeń i ich łatwa obsługa mogą okazać się jedyną możliwą drogą do uratowania życia. Często dotyczy to osób w podeszłym wieku.

O ważności tej sprawy mogliśmy usłyszeć od Andrzeja Sromka – kandydata do rady powiatu nowosądeckiego z Komitetu Wyborczego Wyborców „Silna Sądecczyzna”.

Przytacza tu świadectwo ludzi z Ochotniczej Straży Pożarnej w Niskowej z naczelnikiem Grzegorzem Smoleniem, którzy dają jasny dowód na to jak pożytecznym narzędziem ochrony zdrowia i życia starszych ludzi jest defibrylator AED.

Wciąż zbyt mało jest dostępnych tych urządzeń, a pomysłem Andrzeja Sromka na uleczenie tej sytuacji jest wyposażenie miejscowości, zwłaszcza w gminie Chełmiec w takie urządzenie.

- Chciałbym aby każda z miejscowości w gminie Chełmiec miała co najmniej jedno takie urządzenie w łatwo dostępnym miejscu otwartym 24 godziny na dobę. W pierwszej kolejności zależy mi na ulokowaniu takich urządzeń w centrum wsi Wielogłowy, które stanowią naturalne centrum komunikacyjne także dla takich sołectw jak Wielopole, Dąbrowa, Kurów, Wola Kurowska, Ubiad czy Klimkówka. Proszę sobie wyprowadzić godziny szczytu i konieczność dojazdu karetek często mocno zakorkowaną ulicą Tarnowską w Nowym Sączu. Defibrylatory to nasza przyszłość.

Andrzej Sromek przytacza tu relację Grzegorza Smolenia z OSP Niskowa.

- Ochotnicza Straż Pożarna otrzymała zgłoszenie o ponad 60-letnim człowieku, który zasłabł w swoim domu w tej samej miejscowości. Strażacy zabrali ze sobą defibrylator ADE, który mieli na wyposażeniu i pospieszyli z pomocą. Osoba przeżyła tylko dzięki urządzeniu, które inputuje elektryczny impuls przywracający resuscytację, absolutnie bezpieczny w użyciu.

Jego skuteczność jest tak wielka, że prawdopodobnie jako jedyna wieś w Polsce posiada już dzisiaj ogólnodostępne urządzenia w trzech miejscach to jest remiza, kościół oraz szkoła podstawowa. Pomieszczenia, w których znajdują się tę urządzenia są otwarte 24 godziny na dobę. Każda z osób, nawet tych, które nigdy nie udzielały pierwszej pomocy bez problemu sobie poradzą, bo obsługa jest niezwykle intuicyjna. Elektroniczne urządzenie podaje proste instrukcje krok po kroku.

Co to jest defibrylator AED?

Defibrylatory AED już od wielu lat mają ugruntowaną pozycję w pozaszpitalnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej pacjentów z nagłym zatrzymaniem krążenia. Użycie AED wlicza się do tzw. BLS – Basic Life Support – zakresu podstawowych procedur pierwszej pomocy stworzonego dla osób bez wykształcenia medycznego – zostały one opracowane w sposób pozwalający na zwiększenie szans przeżycia nawet gdy są przeprowadzane przez osobę bez wykształcenia medycznego lub nawet minimalnego doświadczenia. Wobec zniesienia przeszkód formalnych w wykorzystaniu AED w powszechnym obrocie jedyną drogą do osiągnięcia celów programu PAD (Public Access Defibrillators) jest jak najpowszechniejsze ulokowanie defibrylatorów AED w przestrzeni publicznej.

Do czego służą defibrylatory?

Defibrylacja jest to zabieg medyczny ratujący życie podczas stanu nagłego zatrzymania krążenia. Polega on na zaaplikowaniu impulsu elektrycznego za pomocą elektrod umieszczonych na ścianach klatki piersiowej. Zabieg ten ma bezpośrednio na celu doprowadzenie do zresetowania układu bodźco- przewodzącego serca - czyli układu regulującego synchroniczną pracę serca. Taki zabieg prowadzi do wyhamowania niepożądanych pobudzeń w mięśniu sercowym, a następnie do przywrócenia prawidłowej, synchronicznej pracy serca.

Materiał sfinansowany przez Komitet Wyborczy Wyborców "Silna Sądecczyzna"

Artykuł sponsorowany







Dziękujemy za przesłanie błędu