Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 kwietnia. Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa
04/03/2024 - 15:50

“Żeby powróciła normalność”. Małgorzata Gromala zaczyna walkę o fotel wójta Podegrodzia

Małgorzata Gromala, która w przeszłości przez osiem lat rządziła gminą Podegrodzie, ponownie wystartuje w wyborach na wójta. Zdecydowała się na to, bo, jak przekonuje, gmina znalazła się w fatalnym położeniu. Prezentuje również swoje pierwsze punkty programowe.

Małgorzata Gromala kandydatką na wójta Podegrodzia

Gmina Podegrodzie zarządzana jest obecnie przez wójta Stanisława Banacha. Przypomnijmy, że w poprzednich wyborach pokonał swoją poprzedniczkę - Małgorzatę Gromalę. Zebrał wówczas prawie 900 głosów więcej.

Po utracie stanowiska wójta Gromala zadomowiła się w Rabce-Zdroju, gdzie jest obecnie zastępcą burmistrza. Postanowiła jednak ponownie włączyć się do walki o fotel wójta Podegrodzia. Ma startować ze swojego komitetu KWW Małgorzata Gromala.

Jak przyznaje, serce jej krwawi, kiedy patrzy na ostatnie pięć lat dla gminy. Nazywa je czasem straconym. Uważa, że jest zadłużana w tak szybkim tempie, że niedługo może zbankrutować. 

- Istotny jest fakt, że zwiększone wydatki nie szły w parze z rozwojem gminy, a nasza prężnie rozwijająca się kiedyś wspólnota popadła w stagnację. Dobry gospodarz dba o równy rozwój  wszystkich swoich miejscowości, a nie tylko tej, w której sam mieszka. Jak bardzo upada gmina Podegrodzie pokazują wszystkie poważne rankingi gmin wiejskich, zarówno ogólnopolskie, jak i sądeckie - twierdzi była wójt.

Wskazuje, że na ponowne kandydowanie zdecydowała się po długich rozmowach z mieszkańcami. Jak przekonuje, miała ją do tego skłonić również arogancja władzy (jak ją nazywa), która dopiero zmuszona pytaniami w ramach dostępu do informacji publicznej odpowiada jaka jest rzeczywista sytuacja finansowa gminy, ilu naprawdę zatrudnionych jest pracowników we wszystkich jednostkach, ile zostało wybudowanych chodników podczas kadencji czy też, że za pieniądze gminy finansowane były pierwsze filmiki wyborcze wójta i artykuł sponsorowany w gazecie internetowej oraz krówki z jego z nazwiskiem. 

- Nie ma odpowiedzi na pytanie, po co w gminie, w której niewiele się dzieje, zatrudniony jest zastępca wójta. Dlaczego nauczyciele w szkołach muszą za własne pieniądze kupować papier ksero i flamastry? Przyznam, że jako doświadczony samorządowiec pierwszy raz spotykam się z czymś takim. Dla mnie są to sytuacje niewyobrażalne, które wymagają natychmiastowych zmian - wymienia Gromala.

- W trakcie kampanii wyborczej postaram się pokazać państwu jaka była różnica pomiędzy moim 8-letnim zarządzaniem gminą Podegrodzie, a 5,5-letnimi rządami mojego konkurenta. Przedstawię co można było zrobić przez 5 lat na przykładzie gminy Rabka-Zdrój, w której pełnię funkcję zastępcy burmistrza. Przedstawię główne założenia mojego programu dla gminy oraz zaprezentuję zespół, bez którego trudno byłoby zrealizować ten program naprawczy - dodaje.

Małgorzata Gromala o swoich planach

Kandydatka na wójta tłumaczy również, że o tym, jak bardzo brakuje aktualnej wizji rozwoju pokazuje przygotowana przez obecnego wójta i radę „Strategia rozwoju Gminy Podegrodzie na lata 2021 – 2030”, który nazywa dramatycznym zaniedbaniem.

- Wbrew rozsiewanym plotkom nie wracam, żeby się mścić czy odgrywać na kimkolwiek. Pewne rozdziały historii zostały zamknięte. Jeżeli wygram, to moim głównym zadaniem będzie szukanie możliwości pozyskiwania środków dla Gminy Podegrodzie na nowe inwestycje i projekty. Musimy także w pierwszej kolejności zaktualizować wszystkie dokumenty strategiczne i przygotować projekty, na które będzie można pozyskać środki finansowe z zewnętrznych instytucji. Stanowczo zaprzeczam plotkom rozsiewanym przez moich przeciwników, że będziemy likwidować małe szkoły, budować jakąś spalarnię czy sprowadzać uchodźców – odpowiadam: nie będziemy. W ten sposób różni niechętni mi  ludzie, często posuwając się do plotek i kłamstw, chcą siać chaos i dezinformację - mówi Gromala.

Dodaje, że zacząć zamierza od prostych działań, które mają ułatwić codzienne życie, jak: poprawa bezpieczeństwa, zakup pomocy dla nauczycieli i szkół, poprawa obsługi mieszkańców przez urząd, ułatwienie dostępu do lekarzy, zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, rozszerzenie oferty kulturalnej GOKU i świetlic wiejskich, współpraca z sołtysami i radami sołeckimi oraz OSP i kołami gospodyń. - Zamierzam zacząć od “tyle” i aż tyle, żeby powróciła normalność - przekonuje. (fot.: JM)







Dziękujemy za przesłanie błędu