Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 30 kwietnia. Imieniny: Balladyny, Lilli, Mariana
03/01/2015 - 07:48

Nadleśniczy Szczygieł: Ostrożnie z dokarmianiem zwierząt

W powszechnej świadomości utarło się, że zima to czas, gdy człowiek pomaga przetrwać zwierzętom, szczególnie ptakom dokarmiając je. Taka pomoc powinna być wyważona, bo nasze działanie może nie tyle pomóc, co zaszkodzić.
- Zwierzęta powinny być dokarmiane tylko interwencyjnie. Powinniśmy to robić tylko wtedy, gdy zwierzęta mają utrudniony dostęp do pożywienia, czyli w przypadku dużych mrozów i śniegu – uczula Paweł Szczygieł, nadleśniczy Nadleśnictwa Stary Sącz. - Dokarmiając ptaki, czy zwierzęta w okresie, gdy same mogą zdobyć pożywienie jest dla nich niekorzystne. Przez to populacja słabnie – dodaje.

Zimą bardzo ważne jest  zapewnienie zwierzętom dostępu do wody.

- Możemy pomóc zwierzynie poprzez wykonanie przerębli w zamarzniętym strumyku czy też potoku W lesie wykonują to leśniczy i myśliwi – mówi nadleśniczy Szczygieł. - Daje to zwierzynie możliwość przetrwania w trudnych warunkach zimowych.

Natomiast dokarmianie zwierząt przez leśniczych odbywa się w sposób ciągły.  - Jeśli powstaje paśnik, to nie zmieniamy jego położenia, bo zwierzę zapamiętuje, że w sytuacji kryzysowej, właśnie w tym miejscu znajdzie pożywienie – dodaje nadleśniczy.

Wyznacznikiem dokarmiania zwierzyny w lasach jest długo utrzymująca się niska temperatura i duża pokrywa śnieżna.

- Leśniczy, dokonując cięć pielęgnacyjnych w młodnikach zabezpieczają zaopatrzenie się zwierząt w naturalny pokarm - wyjaśnia nadleśniczy. - Zwierzęta bardzo lubią też żel pędowy czyli zwierzę zjada ze ściętego specjalnie drzewa korę, pędy. W paśnikach wykładane jest siano, pod zadaszeniem posypy z ziarnami kukurydzy i mieszankami paszowymi. Dobrze sprawdza się też dokarmianie sianokiszonką, a ptactwa w karmikach nasionami roślin oleistych zatopionymi w mieszance tłuszczowej. Nie wolno wykładać solonej słoniny - przestrzega nadleśniczy. Ptaki, zjadając ją, odwadniają się i padają.

Leśniczy dostarczają zwierzynie sól w lizakach. Wieszają ją na drzewach. Zwierzęta kopytne liżąc ją uzupełniają w organizmie mikroelementy, które pomagają trawić pożywienie.

Nadleśnictwo współpracuje też z przedszkolami i szkołami dostarczając im karmę dla zwierząt. Dzięki temu dzieci i młodzież  wspólnie pomagają przetrwać zimę naszym braciom mniejszym.

(Rob)
Fot. Rob, arch.
 




Zobacz także w tej kategorii



Dziękujemy za przesłanie błędu