Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 26 kwietnia. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
02/05/2019 - 17:10

Zespól Regionalny Górale Łąccy. Kandydat do Nagrody SKT Sądeczanin

Historia zespołu sięga okresu dwudziestolecia międzywojennego. Potem zmiotła go wojenna zawierucha. Ci, którzy przeżyli czasy okupacji, odbudowali grupę, która działa do dziś i kultywuje regionalne tradycje.


Zespół na bazie Kół Młodzieży Ludowej w Łącku i Czerńcu założyła Maria Chwalibóg, nauczycielka z Zarzecza. To ona  stworzyła pierwszy program  grupy, której towarzyszyła kapela ludowa Pyrdołów. Dzięki jej inicjatywie od najstarszych mieszkańców regionu łąckiego udało się zabrać obrzędy weselne. To pozwoliło na  wystawienie, wspólnie z Lachami z Podegrodzia, wspaniałego widowiska „Wesele łąckie" .

Kiedy wybuchła wojna, do 1943 roku zespół zawiesił swoją działalność. Jego członkowie przebywali w obozach koncentracyjnych, w niewoli niemieckiej, działali w partyzantce... Maria Chwalibóg po ciężkich doświadczeniach życiowych wyjechała na stałe do Anglii. Materiały dotyczące programu zespołu zaginęły w czasie wojny.

W 1946 roku z inicjatywy byłych członków - Zofii Faron, Marii Dybiec, Józefa Marka i Stanisława Baziaka - zespół został zreorganizowany. Starano się odtworzyć program, zwłaszcza „Wesele łąckie". Dużej pomocy udzieliła „powojennemu" zespołowi miejscowa nauczycielka Stanisława Wadowska. Zmienił się skład zespołu i kapeli, w której zaczął grać Franciszek Kurzeja z Kiczni (prymista).

Tak jak przed wojną, trzeba było znowu zaczynać od niczego - bez środków finansowych, strojów i miejsca do ćwiczeń. Próby odbywały się w szkole, w domu ludowym, w remizie OSP, na trawniku, a nawet w stodołach członków zespołu.

Z czasem, dzięki odnoszonym sukcesom, Górale Łąccy stali się jednym z najbardziej znanych zespołów amatorskich na terenie kraju. Obecnie grupa działa pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Łącku. Jej  kierownikiem jest Łukasz Ukleja.

Zespół Regionalny GÓRALE ŁĄCCY im. Marii Chwalibóg – SMS o treści SKT.19 pod numer 7168 (koszt 1,23 zł brutto) lub ZAGŁOSUJ ONLINE lub wydrukuj i wypełnij KUPON

MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ NA WSZYSTKIE TRZY SPOSOBY

Kliknij i zobacz listę wszystkich nominowanych w VII Plebiscycie O Nagrodę SKT Sądeczanin 2019.





Zobacz także w tej kategorii



Dziękujemy za przesłanie błędu