Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 27 kwietnia. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
24/02/2024 - 18:35

Andrej Babiš: pracuje dla niego 30 tysięcy naszych południowych sąsiadów

Agrofert to największy koncern czeskiego i słowackiego przemysłu rolno-spożywczego, drugi co do wielkości krajowy koncern chemiczny, ważny europejski producent nawozów azotowych, zajmujący także trzecie miejsce wśród największych krajowych eksporterów. Koncern Agrofert zatrudnia prawie 31 000 pracowników. 21 000 z nich pracuje w Czechach, co czyni Agrofert największym prywatnym pracodawcą w tym kraju.

Firma Agrofert została założona w 1993 roku z kapitałem zakładowym 100 tysięcy koron czeskich (około 17 tysięcy złotych). Zatrudniała czterech pracowników i zajmowała się sprzedażą nawozów. W 1994 roku handel został rozszerzony o towary rolne i agrochemikalia. W tym samym roku powstaje również Agrofert Slovakia.

W 1995 roku spółka rozpoczyna inwestycje w krajową sieć dystrybucji, stopniowo przejmując spółki zaopatrzenia i skupu produktów rolnych oraz firmy agrochemiczne. Powstaje spółka Precolor oraz spółka Prefert, w formie joint venture ze słowacką firmą Duslo Šaľa. W 1996 roku Agrofert wkracza w segment chemii poprzez prywatyzację spółkę Precheza.

W 1997 roku powstała firma Chemagra, specjalizująca się w handlu pestycydami. Do grupy dołączyły także czeskie Lovochemie i słowacki Polnochem. Wówczas to powstaje spółka akcyjna Agrofert Holding. W 1999 roku handel powiększa się o kolejną pozycję, paliwo. Portfolio spółek powiększa się o firmę Deza. Na przełomu millenium koncern wkracza do branży przetwórstwa spożywczego poprzez przejęcia spółek Maso Planá, Masna Studená i Adex. Pion rolniczy koncernu wzmocniły firmy ZZN Pelhřimov i Agroslužby Znojmo.

Rok 2002 przyniósł ponowne wzmocnienie koncernu, które nastąpiło po przejęciu spółki SKW Piesteritz i słowackiego Istrochemu. Doszło także do fuzji Agrofert Holding i Precolor. W 2003 roku Agrofert posiadał już 46 spółek zależnych, 2 spółki joint venture i 12 stowarzyszonych oraz osiągnął skonsolidowany zysk w wysokości 1,96 miliarda koron (około 341 milionów złotych).

W 2004 roku koncern dynamicznie wkracza do branży młynarsko-piekarskiej, kupując spółkę Penam i staje się trzecią najważniejszą grupą na rynku. W 2005 roku do grupy dołączają firmy Kostelecké uzeniny i ZZN Polabí. Spółki Agrofert Holding, Agrofert i Agroprofit łączą się i przejmują spółkę Duslo Šaľa. Rok 2006 przynosi wejście na rynek maszyn ziemnych i dodatkowo wzmacnia pion rolno-spożywczy poprzez przejęcia słowackich spółek Hyza, THP, Javor i Považan.

Zostaje założona firma Profrost, skupiona na produkcji mrożonych wyrobów piekarniczych. Rozrasta się także część chemiczna grupy, dzięki przejęciu chińskiej firmy chemicznej Precheza Titanium Dioxyde, zostaje także utworzona spółka Agrofert Pigment.

W 2007 roku w skład koncernu weszła niemiecka spółka DreHA, działająca w segmencie biopaliw i podstawowej produkcji rolnej, a wraz z przejęciem firmy Oseva do oferty holdingu dołączono produkcję i sprzedaż nasion. Ostatnią inwestycją w tym roku była piekarnia Zelená louka. W 2008 roku asortyment został rozszerzony o branżę mleczarską, a to dzięki przejęciu mleczarni Olma. Następnie doszło do przejęcia słowackiej firmy Šarišské pekárne a cukrárne, a także spółki Schrom Farms.

W roku 2009 koncern wszedł na rynek węgierski poprzez przejęcie Devecseri Agrokémiai Kft., wzmocnienie segmentu paliw dzięki przejęciu holenderskiej spółki dystrybucyjnej AdBlue GreenChem. W 2010 roku doszło do kolejnej ekspansji na Węgrzech poprzez wejście na tamtejszy rynek piekarniczy, dzięki przejęciu węgierskiej grupy piekarniczej Ceres i spółki Masozávod Krahulčí i Kmotr.

W 2011 roku miała miejsce inwestycja w branżę leśną, pozyskiwania i przetwórstwa drewna, a to dzięki przejęciu firmy Wotan Forest. Powstaje także IKR Agrár, spółka zależna przedsiębiorstwa chemicznego Duslo. Rok 2012 przynosi inwestycje w branżę medialną, dzięki utworzeniu AGF Media i przejęciu części biznesowej węgierskiej firmy IKR. Następnie ma miejsce przejęcie niemieckiej firmy Lieken, słowackiej Ecopress i Mafra.

Agrofert kupuje firmę Farmtec, specjalizującą się w technologiach rolniczych, w 2013 roku. Z kolei w 2014 roku następuje przejęcie spółek Londa i węgierskiej NT Kft. oraz nabycie większościowego pakietu udziałów w spółce Česká vejce CZ. W 2015 roku została otwarta nowa wytwórnia oleju jadalnego Preol, a następnie rozpoczęto budowę nowej wytwórni amoniaku w słowackiej firmie Duslo.

W 2017 roku doszło do przejęcia Petrochemii-Blachownia, grupy Ticketportal, Poľnoslužby Bebrava, PD Krupá i Truhlářství Straka KU. W 2018 roku grupa medialna poprzez swoje spółki zależne Mafra Print i Mafra Slovakia Print przejęła wydawnictwo Bauer Media Group. W 2019 roku Penam dołącza do United Bakeries i staje się niekwestionowanym numerem jeden na rynku piekarniczym. Rok 2021 przyniósł przejęcie Agrospol Petrovice i SD Pomoraví. W tym samym roku koncern wszedł także na rynek chorwacki przejmując tamtejszą firmę Agronom.

Oczywistym jest, że w państwie, które kojarzy się z miłością do piwa, Agrofert inwestuje również w tę branżę, dzięki temu w 2022 roku stał się największym producentem chmielu. W 2023 roku została sfinalizowała największa w historii akwizycja w branży przetwórstwa azotu i melaminy, czyli zakup firmy Borealis. Nowo powstała spółka LAT Nitrogen została dodana do dotychczasowego portfolio Agrofert na rynku europejskim.

Jak widać, w skład koncernu Agrofert wchodzi naprawdę imponująca liczba różnego rodzaju spółek, działających w wielu segmentach. W Czechach ma siedzibę 139 spółek należących do Agrofert, na Słowacji jest to 36 spółek, w Niemczech 14, na Węgrzech 11, w Polsce 3 oraz po jednej spółce w Stanach Zjednoczonych, Holandii i Salwadorze.

Właścicielem koncernu Agrofert jest były czeski premier, Andrej Babiš. O swoich początkach w firmie powiedział: „Kiedy 30 lat temu zdecydowałem się założyć firmę Agrofert, moją główną motywacją była chęć założenia własnej firmy. Nie miałem wtedy pojęcia, że firma, zajmująca się handlem nawozami, stanie się jednym z największych kompleksów rolno-spożywczych w Europie Środkowo-Wschodniej, zatrudniającym ponad 30 000 osób.“

Andrej Babiš jest piątym najbogatszym Czechem (chociaż urodzonym w Bratysławie), z majątkiem szacowanym w 2021 roku na prawie 75 miliardów koron czeskich (około 13 miliardów złotych). Doświadczenie biznesowe zdobywał w czasach socjalizmu w Maroku, stopniowo rozwijając ofertę Agrofert poprzez prywatyzację i przejęcia konkurencyjnych spółek. Jest on prezesem ruchu politycznego Ano 2011.

Pod koniec 2022 roku do koncernu należało 231 spółek, w których zatrudniano prawie 31 tysięcy pracowników, z czego w samych Czechach 21 tysięcy osób. W branży rolniczej zatrudnia około 6,5 tysiąca pracowników, gospodarując działkami o powierzchni około 146 tysięcy hektarów. Roczna hodowla zwierząt wynosi prawie 489 tysięcy prosiąt, prawie 44 milionów kurcząt oraz 37 tysięcy krów. Koncern magazynuje łącznie 551 tysięcy ton nawozów stałych, 246 tysięcy ton nawozów płynnych. Roczne zbiory Agrofert wynoszą w skali rocznej: 68 tysięcy ton rzepaku, 315 tysięcy ton pszenicy, 49 tysięcy ton kukurydzy.

Segment produkcji żywności w 2022 roku wynosił 26% wszystkich obrotów, a zatrudnionych w nim było prawie 12 tysięcy pracowników. Roczna produkcja plasuje się na poziomie 159 tysięcy ton mięsa, 262 tysięcy ton wyrobów mlecznych, 282 tysięcy ton mąki, 730 tysięcy ton produktów piekarskich oraz 158 tysięcy ton olejów.

W branży drzewnej zatrudnionych jest prawie tysiąc pracowników, koncern zagospodarowuje 300 tysięcy hektarów lasów, rocznie produkując 3,5 miliona sztuk palet. W 2022 roku na potrzeby koncernu Agrofert przeznaczono 1,4 miliona metrów sześciennych drewna.
Media należące do koncernu wydają łącznie 130 tytułów, które docierają do 4,9 miliona czytelników prasy rocznie. Zatrudniają 1,3 tysiąca pracowników, gromadzą przed radioodbiornikami 750 tysięcy słuchaczy dziennie, a przed ekranami telewizorów 1,7 miliona telewidzów miesięcznie.

Andrej Babiš wypowiada się o koncernie Agrofert następująco: „Kiedy dzisiaj patrzę na Agrofert, nie widzę firmy, ale moją rodzinę. Nigdy nie udałoby mi się osiągnąć takiego sukcesu, gdyby nie moi współpracownicy. I nie ma znaczenia, czy są to ludzie, którzy zasiadają w zarządzie, czy jeżdżą traktorem po polach. Każdy z nich ma niezastąpioną rolę i przede wszystkim należą się im ogromne podziękowania.”

Być może inaczej na ten temat zapatrują się pracownicy, którzy ubiegają się o pracę w spółce Vodňanská drůbež, gdzie na stanowisku robotnika produkcyjnego oferowane jest wynagrodzenie brutto w wysokości 16 800 koron (około 2 900 złotych), ale to już zupełnie inna historia. (Martin Barčík/ISW)

Źródła: 

  1. O AGROFERTu | Agrofert
  2. Příběh jménem Agrofert 30 let | Agrofert (pribehjmenemagrofert.cz)
  3. Historické milníky | Agrofert
  4. Naše společnosti | Page 21 | Agrofert
  5. Andrej Babiš - 100 nejbohatších Čechů 2021 — Forbes
  6. Babišova továrna na drůbež nabízí mzdu méně než 17 tisíc hrubého. Důchodcům by přitom expremiér dramaticky přidával | FORUM 24






Dziękujemy za przesłanie błędu