Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 4 maja. Imieniny: Floriana, Michała, Moniki
21/11/2023 - 09:05

Będzie zakupowe szaleństwo w Nowym Sączu? Nadchodzi Black Friday

Brzmi to złowieszczo, ale dla tych, którzy lubią polować na sklepowe okazje to doroczny dzień udanych łowów. Już w ten weekend Black Friday czyli Czarny Piątek. Szykują się łowcy okazji w Nowym Sączu. W ferworze zakupowego szaleństwa często wyłączamy ostrożność i zdrowy rozsądek.

Na ten dzień  łowcy okazji, także w Nowym Sączu  czekają cały rok

 To już w ten weekend.  Black Friday mamy 24 listopada. I choć zewsząd słychać o gospodarczym spowolnieniu, to jednak dwie trzecie Polaków zamierza oddać się zakupowemu szaleństwu,  wynika z raportu opracowanego przez Strategy& Polska. Średnio zamierzamy wydać na ten cel nieco ponad tysiąc złotych. Jak wskazują autorzy opracowania, na tle innych państw europejskich Polacy wyróżniają się dużym stopniem świadomości i potrafią ocenić czy rzeczywiście spotykają się z atrakcyjną ofertą​ zakupową.

W tym kontekście warto pamiętać o obowiązującej Dyrektywie Omnibus, zgodnie z którą przedsiębiorca w każdym przypadku obniżenia ceny towaru lub usługi obok informacji o obniżonej cenie powinien uwidocznić informację o najniższej cenie tego towaru lub tej usługi w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki.

Czytaj też Ceny w sklepach spadają, ale powoli. Te produkty wciąż biją cenowe rekordy  

Jesteśmy bardziej roważni?

- Ostatnie, trudne miesiące przyniosły dalsze zmiany w zachowaniach konsumentów – ocenia  Krzysztof Badowski, ekspert Strategy& Polska.  - Kupujemy mniej, często oszczędniej wybierając zamienniki ulubionych marek. Tradycyjnie Polacy lubią korzystać z promocji i planować zakupy – z tego powodu czekają na Black Friday, ale będą też krytycznie oceniać atrakcyjność ofert. Pierwsze odczyty wskazują, że możemy się spodziewać wzrostów, ​w stosunku do zeszłego, również trudnego roku – jednakże walka o wzrost nie będzie trywialna- dodaje Badowski.

Czytaj też Kredyty, lokowanie oszczędności... Czy czeka nas walutowy rollercoaster 

Co najchętniej kupujemy w  Black Friday

W Polsce, tradycyjnie wśród planowanych zakupów dominują​ odzież (41 proc.), elektronika (33 proc.) oraz kategorie prezentowe (zdrowie i uroda - 24 proc., książki - 18 proc. oraz zabawki - 17 proc.)  ​Na tle Europy Zachodniej Polska wyróżnia się większym zainteresowaniem kategoriami powiązanymi ze zdrowiem i urodą (24 proc. w Polsce wobec 20 proc. w Europie), sprzętami domowymi (odpowiednio 20 proc. i 15 proc.) oraz spożywczymi (jedzenie i napoje 12 proc. i 9 proc. oraz upominki świąteczne 11 proc. w Polsce wobec 9 proc. w Europie). 72 proc. konsumentów w Polsce i Europie korzysta z Black Friday, aby kupić znaczną część prezentów świątecznych​. Konsumenci deklarujący mniejsze zainteresowanie Black Friday wśród powodów wymieniają brak lub mniej pieniędzy (41 proc.), 23 proc. chęć redukcji ilości posiadanych przedmiotów (23 proc.), przekonanie o niskiej atrakcyjności promocji Black Friday (20 proc.).

Czytaj też Tak umiera Nowy Sącz. Nie ma już ratunku dla sądeckiej starówki? 

Najlepiej zrobić listę zakupów

Ponad połowa konsumentów rozpoczyna przygotowania do Black Friday z wyprzedzeniem budując listę zakupów. Planowanie zakupów dotyczy zarówno poszukiwanych produktów jak i preferowanych sprzedawców​. Pomimo skrupulatnego planowania, szczególnie wzmocnionego w okresie inflacji, blisko 25 proc. konsumentów ulega zakupom impulsowym lub inspiracji​. W odpowiedzi na oczekiwania obserwujemy wzmożoną aktywność komunikacyjną sprzedawców już od pierwszych dni listopada (odliczanie, kalendarze Black Friday czy też akcje typu Black Weeks)​. Jednak pomimo planowania z wyprzedzeniem, 23% polskich klientów kupiło w zeszłym roku co najmniej jeden artykuł pod wpływem impulsu. Podobny poziom inspiracji prezentowali konsumenci w Niemczech, Francji czy Włoszech i Hiszpanii.

Do głównych źródeł pozyskiwania informacji należą kanały cyfrowe, ale​ w Polsce rola kanału stacjonarnego jest wciąż istotna​. Ponad połowa zakupów online dokonywana jest przez komputer (56 proc. w Polsce i 54 proc. w Europie Zachodniej), a ponad jedna trzecia na telefonie (36 proc. w Polsce ​i 35 proc. w Europie Zachodniej). W sklepach stacjonarnych zakupów dokonuje 37 proc. Polaków i 34 proc. konsumentów z Europy Zachodniej. Szczególnie istotną rolę odgrywają agregatorzy ofert oraz w różnym stopniu personalizowana komunikacja marek ​z konsumentem​. Przy dużej intensywności komunikacji wszystkich graczy rynkowych szczególnego znaczenia nabiera konieczność bezpośredniego przekazu wraz ​z interesującą zawartością.

W ferworze zakupowego szaleństwa często wyłączamy ostrożność i zdrowy rozsądek. Przed  czym przestrzegają eksperci? Czytaj dalej na następnej stronie. Kliknij TUTAJ







Dziękujemy za przesłanie błędu