Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 27 kwietnia. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
12/12/2022 - 18:00

Budynek dworca PKP w Krynicy coraz bardziej niszczeje. Kiedy sfinalizują przejęcie nieruchomości

Budynek dworca PKP w Krynicy jest nieczynny od powodzi w 2010 roku, gdy woda zniszczyła most na Popradzie. Przerwa w kursowaniu pociągów spowodowała, że obiekt świeci pustkami. Miasto od lat zapowiada, że chce kupić niszczejący budynek. Zapytaliśmy przedstawiciela PKP SA, na jakim etapie jest sprawa przekazania nieruchomości?

Budynek dworca PKP w Krynicy jest nieczynny od powodzi w 2010 roku, gdy woda zniszczyła most na Popradzie. Przerwa w kursowaniu pociągów spowodowała, że obiekt świeci pustkami. 

Samorząd Krynicy zamierza go wykupić od PKP S.A, co pozwoliłoby wreszcie na rozpoczęcie remontu niszczejącego obiektu. W ubiegłym roku na kwietniowej sesji rady miasta rajcy opowiedzieli się za nabyciem budynku na rzecz gminy. 

O sprawie sfinalizowania umowy aktu notarialnego z Polskimi Kolejami Państwowymi, dyskutowali też radni na ubiegłorocznej, grudniowej sesji.

Wówczas burmistrz Piotr Ryba wyjaśniał, że potrzebne są jeszcze dwie zgody korporacyjne, a mianowicie zarządu PKP i właściwego ministra. Tłumaczył też, że miasto ma zabezpieczonych 700 tysięcy w projekcie "Dialog" na wykonanie pełnobranżowego projektu budowlanego.

- Szacując, jak aktualnie wygląda rynek projektantów oraz okres uzyskiwania stosownych pozwoleń, będziemy się zastanawiać, skąd brać środki w 2023 ewentualnie 2024 roku, po uzyskaniu projektu budowlanego - tłumaczył wtedy włodarz uzdrowiska. 

Co się zmieniło po upływie roku?

-Rozmowy z gminą Krynica-Zdrój w sprawie przekazania nieruchomości zabudowanej dworcem i trzech działek znajdujących się w jego sąsiedztwie są na bardzo zaawansowanym etapie.

Budynek dworca wraz z nieruchomością, na której się znajduje, zostanie przekazany w trybie mieszanym, przewidującym częściową odpłatność-wyjaśnia Bartłomiej Sarna, przedstawiciel Wydziału Współpracy z Mediami, Biura Komercjalizacji, Komunikacji i Promocji Polskie Koleje Państwowe S.A.

- Pozostałe trzy nieruchomości, w sąsiedztwie dworca, zostaną przekazane nieodpłatnie w oparciu o przepisy ustawy komercjalizacji i restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe z przeznaczeniem na realizację zadań własnych samorządu w dziedzinie transportu.

Do finalizacji transakcji zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa konieczne jest jeszcze uzyskanie wewnętrznych zgód korporacyjnych, a także zgody właściwego ministerstwa. Mamy nadzieję, że procedury z tym związane uda się zakończyć jak najszybciej.

-W przypadku dworców i terenów do nich przyległych prowadzimy rozmowy z samorządami w zakresie przekazania dworców na ich rzecz, dlatego między innymi nie zostały one ujęte w obecnie realizowanym Programie Inwestycji Dworcowych, tak jak 12 dworców w Dolinie Popradu, na których trwają obecnie prace budowlane - dodaje Bartłomiej Sarna.

Aby dworzec doprowadzić do właściwego stanu, łącznie z jego otoczeniem, potrzebnych jest kilkanaście milionów złotych. Budynek jest objęty ochroną konserwatorską, więc jest wiele ograniczeń, które uniemożliwiają jego rozbudowę. Przejęcie dworca PKP to potężne zadanie inwestycyjne. (MK). fot. (MK). 







Dziękujemy za przesłanie błędu