Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 maja. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora
20/02/2015 - 13:29

Certyfikat europejskich służb celnych dla Wiśniowskiego

Sądecka Firma Wiśniowski uzyskała przyznawany przez europejskie służby celne prestiżowy Certyfikat Upoważnionego Przedsiębiorcy AEO (Authorised Economic Operator). Uznawany na terenie całej Unii Europejskiej dokument podniesie bezpieczeństwo wymiany handlowej z partnerami spoza Unii Europejskiej oraz ułatwi firmie eksport wyrobów oraz import surowców potrzebnych do produkcji
Posiadanie certyfikatu AEO uprawnia firmę Wiśniowski do korzystania z ułatwień w realizacji procedur celnych. Chodzi przede wszystkim o stosowanie uproszczonych form odprawy celnej, które znacznie usprawniają procesy logistyczne w firmie.

- Uzyskanie tytułu Upoważnionego Podmiotu Gospodarczego to dla nas jeden z elementów strategii rozwoju firmy. Certyfikat AEO jest także wartością dodaną dla naszych partnerów handlowych oraz dostawców surowców pozwala, bowiem na uproszczenie procedur celnych oraz bezpieczeństwo procesu transportowego. Skrócenie czasu dostawy produktów czy importu surowców do produkcji jest kluczowym czynnikiem w budowaniu przewagi konkurencyjnej
–wyjaśnia Krystyna Baran, Prezes Zarządu firmy Wiśniowski.

Poziom sprzedaży poza granice kraju produktów firmy Wiśniowski stanowi już 30 proc. Polskie bramy, drzwi i ogrodzenia kupowane są głównie przez mieszkańców krajów Europy Zachodniej - Niemiec, Austrii, Wielkiej Brytanii. Zastosowanie nowych technologii w procesach produkcyjnych wymusza także import materiałów najwyższej jakości, których dostępność w kraju jest ograniczona natomiast wielkość zamówień pozwala nam na zaopatrywanie się w nie bezpośrednio u producentów. Import surowców szacowany jest na poziomie 25 proc. .

Certyfikat AEO został wprowadzony w 2008 roku we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Posiadacz certyfikatu podlega między innymi mniejszej niż inni przedsiębiorcy liczbie kontroli fizycznych czy też kontroli dokumentów. Zyskuje także przywilej wcześniejszego powiadamiania o wytypowaniu przesyłki do kontroli, które przeprowadzane są w sposób priorytetowy.

Przyznanie Certyfikatu opiera się na założeniu, ze firma przejmuje część odpowiedzialności za zapewnienie prawidłowości odpraw celnych. Dlatego właśnie przyjęcie tego zobowiązania wymaga dokładnej analizy zasad funkcjonowania firmy i gruntownej kontroli audytowej przeprowadzonej przez Izbę Celną. AEO otrzymują firmy, których wewnętrzna organizacja, infrastruktura i zabezpieczenia IT zapewniają bezpieczeństwo miejsc i towarów chroniąc je przed nieuprawnionym dostępem.

Certyfikat Upoważnionego Przedsiębiorcy zyskuje coraz większe znaczenie zarówno w kontaktach z organami celnymi, jak i partnerami biznesowymi. Posiadanie certyfikatu staje się wręcz warunkiem dalszego rozwoju firmy na rynku globalnym i staje się wyznacznikiem rzetelności dla partnerów biznesowych.

*****

Certyfikat AEO z rąk dyrektora Izby Celnej w Krakowie, inspektora celnego Andrzeja Nowaka odebrali Krystyna Baran Prezes Zarządu, Elżbieta Durlak Dyrektor Doskonalenia i Rozwoju oraz Wacław Leśniak koordynator wdrożenia Certyfikatu w Spółce Wiśniowski.


(mika)
fot. Firma Wiśniowski







Dziękujemy za przesłanie błędu