Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 8 sierpnia. Imieniny: Izy, Rajmunda, Seweryna
15/02/2019 - 07:20

Czy teraz będzie z górki? Nowe wieści o budowie nowego mostu w Kurowie

Po tym, jak we wrześniu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na budowę nowego mostu w Kurowie, kierowcy wyczekują kolejnych informacji. Już wiadomo, że o kontrakt powalczy osiem firm.

Kiedy zostanie wyłoniony ostateczny wykonawca, na to pytanie nie ma jeszcze odpowiedzi. Gra toczy się o duże pieniądze, bo to kosztowna inwestycja. Bywa, że walka o kontrakt jest zacięta i firmy korzystają z prawa do odwołania. Na razie wiadomo, że wpłynęło osiem ofert.

czytaj też Szykują się rozkopy w Piątkowej a w Sączu na ulicach I Brygady i Piłsudskiego

Najtańszą złożyła będzińska firma Banimex, ta sama, która buduje most helleński w Nowym Sączu. Teraz chce budować przeprawę w Kurowie za nieco ponad 189 milinów złotych.

- To cena dwukrotnie niższa od najdroższej oferty złożonej przez firmę Polaqua - informuje Iwona Mikrut, rzeczniczka małopolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Wyliczony przez pozostałe firmy koszt brutto oscyluje pomiędzy kwotami ponad 196 mln i 232 mln zł. Teraz rozpoczyna się badanie dokumentów.

Ile potrwa budowa nowego mostu? Jak wyjaśnia Mikrut, firmy, które przystąpiły do przetargu zadeklarowały, że roboty, wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, zostaną wykonane w terminie nie dłuższym niż 25 miesięcy od daty zawarcia umowy. Do czasu realizacji robót nie będą wliczane okresy zimowe, czyli od 15 grudnia do 15 marca.

Czytaj też Pół Sącza mieszka w „wielkiej płycie”. Czy bloki z czasów komuny są bezpieczne? 

Na nową przeprawę od dawna czekają kierowcy. Sędziwy most w Kurowie został wybudowany w 1943 roku. Jest zbyt wąski. Jego szerokość wynosi tylko 7,5 m, co powoduje, że jezdnia mierzy zaledwie 6 metrów.

Nowa przeprawa - jej projekt jest już gotowy- będzie położona poniżej starego obiektu.  

Nowy most ma mieć 602 metry długości i 17,18 szerokości – mówi o nowej przeprawie rzeczniczka małopolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji.

- Pylony będą się wznosić na około 33,5 metra od poziomu terenu. W ramach inwestycji, na odcinku 2 km, zostanie zmieniony przebieg drogi krajowej nr 75: od parkingu w Tęgoborzu do skrzyżowania w Kurowie. Most będzie miał po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. Ze względu na jego konstrukcję i lokalizację możliwa będzie dobudowa drugiej jezdni z dodatkowym mostem – dodaje Iwona Mikrut.

[email protected] fot. archiwumDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)