Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 maja. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora
06/09/2012 - 10:14

Finanse: Będą niższe opłaty za płatności kartą

Dobra wiadomość dla polskich przedsiębiorców i ich klientów. Stawki opłat za płatności kartą interchange mają zostać ujednolicone w całej Unii jak proponuje Parlament Europejski. Najwięcej zyska Polska, ponieważ u nas ta opłata jest najwyższa.
 Polscy przedsiębiorcy zrzeszeni w Federacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego od dawna walczą o obniżenie opłaty interchange. Opłata nazywana podatkiem od sprzedaży w Polsce wynosi 1,6% wartości transakcji, podczas gdy średnio w krajach Unii Europejskiej zaledwie 0,7%.

Do Federacji należą duże sieci sklepów takie jak Tesco, Kaufland, Lidl, wiele firm z branży paliwowej. Wśród firm wspierających działania FROB znajdują się sądeckie firmy – Feniks i Ligara, obie zajmują się handlem paliwami. Obie wyliczają miesięczne straty z powodu opłaty interchange na kilka do kilkunastu tysięcy złotych.

Sprawa była na tyle poważna, że w rokowania pomiędzy handlowcami a bankami włączył się Narodowy Bank Polski. Bank centralny straszył, że jeżeli dwie grupy interesów nie dogadają się między sobą w sprawie stopniowego obniżania opłaty, sprawę będzie musiał rozwiązać parlament za pomocą specjalnej ustawy.

Polskich prawodawców wyręczył jak się wydaje Parlament Europejski, który właśnie zaproponował nie tylko ujednolicenie opłaty interchange w całej Unii, ale także chce, aby jawna była informacja o tym jakie prowizje pobierają firmy emitujące karty – Visa i Mastercard.

Na niższych opłatach za płatności kartą skorzystają przedsiębiorcy, w których bezpośrednio uderza opłata, ale pośrednio także klienci, ponieważ do tej pory handlowcy przerzucali opłatę na klienta, wliczając ją w cenę sprzedaży.

Wprowadzane stopniowo ujednolicenie miałoby spowodować obniżenie opłaty w krajach, w których jest ona najwyższa, jak w Polsce i podniesienie, tam gdzie jest najniższa. Propozycja Euro Parlamentu po głosowaniu trafi do Komisji Europejskiej.


ANP
fot. sxc.hu
czytaj też: Finanse: Sądeckie firmy walczą o tańsze płatności kartą






Dziękujemy za przesłanie błędu