Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 kwietnia. Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa
20/11/2023 - 09:00

IX Europejski Kongres Samorządów – Mikołajki 2024. Idea decentralizacji znów mocno angażuje naukowców i praktyków

Instytut Studiów Wschodnich zaprasza na IX edycję Europejskiego Kongresu Samorządów. Już od 20 października trwa rejestracja uczestników, a zainteresowanie tym nie mającym sobie równego w tej części Europy wydarzeniem rośnie z tygodnia na tydzień.

Kongres w Mikołajkach jak zwykle będzie platformą wymiany poglądów oraz miejscem, w którym spotkają się liderzy samorządów, przedstawiciele elit regionalnych, członkowie administracji państwowej, organizacji pozarządowych i biznesu.

Mikołajki 2024 - blok ponad 200 wydarzeń

Program IX Europejskiego Kongresu Samorządów obejmuje ponad 200 wydarzeń: bloków programowych, paneli dyskusyjnych, warsztatów, wykładów, prezentacji. W czasie debat poruszone zostaną między innymi takie tematy, jak: mechanizmy rozwoju miast i regionów, finansowanie inwestycji, zarządzanie miastem, ochrona środowiska, polityka zdrowotna, czy problemy współczesnej urbanistyki.

Dla wszystkich zainteresowanych nadszedł czas na zaplanowanie uczestnictwa w największym wydarzeniu poświęconym sytuacji i wyzwaniom polskiego i europejskiego samorządu – IX Europejskim Kongresie Samorządów, który odbędzie się w dn. 6-7 marca 2024 r. w Hotelu Gołębiewski w Mikołajkach.

Wysoki poziom samorządności to jedno z największych osiągnięć systemów demokratycznych. Reformy samorządowe i delegacja zadań przyniosły Europie dziesiątki lat skutecznego wzrostu gospodarczego oraz rozwoju regionów. Także w III Rzeczpospolitej za jedną z najlepszych reform uchodzi reforma samorządowa, która pozwoliła Polsce na efektywną absorbcję środków unijnych, uczestnictwo w programach transgranicznych oraz realizację projektów strategicznie ważnychdla regionów.

Nowe czasy wyznaczają nowe zadania

Poważne turbulencje z jakimi mierzy się Polska i Europa w ostatnich latach odcisnęły piętno także na procesie decentralizacji władzy. Pandemia spowodowała nagłe zerwanie łańcuchów dostaw, co ostatecznie poskutkowało poddaniem w wątpliwość idei bezgranicznej, postępującej globalizacji.

Odpowiedzią państw na problemy związane z postpandemicznym ładem, rosnącą pauperyzacją społeczną wywołaną presją inflacyjną oraz zagrożeniami bezpieczeństwa wynikającymi z wojny w Ukrainie była konsolidacja i centralizacja władzy, kosztem niezależności samorządów.

Nowe czasy wyznaczają zadania i wyzwania, na które jedną z odpowiedzi powinno być rewolucyjne podejście do idei decentralizacji. Doświadczenie uczy nas, że skuteczny podział zadań a zarazem uczestnictwo w odpowiedzialności za los własny, gminy, powiatu, czy regionu potrafi przynieść impuls rozwojowy. Podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów spróbujemy zbudować wizję samorządu na miarę trzeciej dekady XXI wieku – samorządu skutecznego, nowoczesnego i proaktywnego.

Program Kongresu będzie realizowany na takich ścieżkach jak: Gospodarka, Biznes i Zarządzanie, Społeczeństwo, Finanse, Zrównoważony Rozwój, Współpraca Międzyregionalna, Forum Kultury Regionów, Salon Przemysłu Turystycznego oraz Zdrowie.

Oto przykładowe tematy dyskusji panelowych:

  • Decentralizacja – jak wzmocnić europejską samorządność?
  • Na jakie inwestycje stać dziś samorządy?
  • Regionalna perspektywa walki z suszą i niedoborami wody
  • Bezpieczeństwo energetyczne samorządów
  • Cyfrowe przebudzenie samorządów

(Zbigniew Biskupski) fot. archiwum forum-ekonomiczne.pl

Już teraz można zgłosić swój udział w tym wyjątkowym nie tylko zresztą dla naszej części Europy, wydarzeniu. Szczegóły pod aktywnym linkiem.







Dziękujemy za przesłanie błędu