Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 15 sierpnia. Imieniny: Marii, napoleona, Stelii
09/10/2019 - 17:50

Jak sądeckie firmy transportowe wygrały bitwę o tonaż na Słowacji

Dobra wiadomość dla firm transportowych z Sądecczyzny, które korzystają z polsko-słowackiego przejścia granicznego Piwniczna – Mniszek nad Popradem. Teraz będą mogły przewieźć więcej towaru, bo dopuszczalny tonaż na drodze nr 68 Mniszek – Stara Lubovna zwiększono na Słowacji do 12 ton.

Podniesienia tonażu od dawna chcieli przedsiębiorcy z rejonu Sądecczyzny. Zabiegała o to  Generalna Dyrekcja  Dróg Krajowych i Autostrad  jednak słowackie służby nie podnosiły tonażu, tłumacząc to złym stanem technicznym drogi na swoim terytorium.

Czytaj też Beka z Nowego Sącza? Wszystko z powodu znaków drogowych 

- Decyzję Słowacy zmienili  po tym jak został zbudowany odcinek  drogi Krajowej nr 87 od Piwnicznej do mostu granicznego w Mniszku nad Popradem i przebudowano DK87 z podniesieniem jej parametrów technicznych  związanych z nośnością, co  spowodowało brak ograniczeń tonażowych po stronie Polski – mówi Iwona Mikrut, rzeczniczka krakowskiego odziału Generalnej Dyrekcji.

W ramach inwestycji zostały też wybudowane chodniki dla pieszych i ścieżki pieszo-rowerowe, co poprawiło bezpieczeństwo.To niejedyne nowe komunikacyjne rozwiązania.

Czytaj Koparki na drodze wojewódzkiej Gródku. Co tam robią budowlańcy [ZDJĘCIA] 

- Powstało również skrzyżowanie typu rondo z drogą wojewódzką nr 971 i  nowy most graniczny na Popradzie, który budowała strona słowacka, ale strona polska zwracała koszty związane z jego budową w granicy Polski – dodaje Iwona Mikrut. -  Dwa lata temu przebudowano drogę krajową nr 87 w Piwnicznej, wzmacniając jej konstrukcję. Powstały nowe chodniki, odwodnienie oraz  lewoskręty. Inwestycje te spowodowały, że na DK87 nie było potrzeby wprowadzania żadnych ograniczeń tonażu.

[email protected] fot. JmDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)