Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 27 kwietnia. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
26/03/2024 - 07:30

To już pewne: rząd przyjmie ustawę o drugiej waloryzacji emerytur

W środę 27 marca rząd ma rozpatrzeć nowelizację ustawy o rentach i emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która wprowadza możliwość drugiej w roku waloryzacji emerytur i rent.

W projekcie przygotowanym w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie ma niespodzianek. Projekt wprowadza do ustawy mechanizmy przewidziane w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę – poza datami.

Kiedy druga waloryzacja emerytur w roku będzie możliwa

Podobnie jak minimalne wynagrodzenie za pracę, emerytury i renty podlegają drugiej w roku waloryzacji, o ile inflacja  - średnia wyliczona przez GUS dla pierwszej połowy roku – przekracza 5 procent.
Jednak druga waloryzacja nie następuje 1 lipca, jak jest w przypadku najniższej krajowej, ale z dniem 1 września.

Dla potrzeb drugiej waloryzacji prezes Głównego Urzędu Statystycznego będzie zobowiązany do wyliczania wskaźnika takiej średniej inflacji dla pierwszej połowy roku.

Sam sposób ustalania wskaźnika drugiej waloryzacji będzie dokładnie taki sam. Pod uwagę brane będą trzy elementy: średnia inflacja konsumencka w pierwszej połowie roku – czyli wskaźnik wzrostu cen detalicznych, tak zwana inflacja emerycka – czyli taki sam wskaźnik, ale wyliczony tylko dla gospodarstw domowych prowadzonych przez emerytów, który zazwyczaj jest wyższy oraz wzrost przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w pierwszej połowie roku.

Jaki wskaźnik drugiej w roku waloryzacji emerytur

Podstawą waloryzacji będzie inflacja „główna”, jeśli jednak emerycka będzie wyższa, to za podstawę brana jest ta druga.

Odsetek wzrostu średniej krajowej, który ewentualnie zwiększy wskaźnik inflacji ustalany będzie przez rząd i konsultowany z Radą Dialogu Społecznego w czerwcu wraz z nową płacą minimalną i ewentualnym podwyższeniem inflacji dla pierwszej waloryzacji emerytur i rent.

Dla przykładu jeśli inflacja za pierwszą połowę wyniesie 5,1 proc., inflacja emerycka 5,3 proc. a rząd wcześniej przyjmie odnośnik do średniej krajowej 0,2, to ostatecznie wskaźnik drugiej waloryzacji wyniesie 5,5 proc.

To znaczy, że wszyscy, który w dniu 31 sierpnia mieli prawo do emerytury lub renty z dniem 1 września będą mieli zwaloryzowane (podwyższone) świadczenia wskaźnikiem 1,053.

Druga waloryzacja ma być nie jednorazowa, w 2024 roku, ale nowy przepis zostanie wprowadzony do ustawy na stałe.  [email protected]) fot. voffka1966/pixabay/Freepik  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu