Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 26 kwietnia. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
24/09/2020 - 07:15

Koniec tarczy antykryzysowej. Więcej pieniędzy dla biznesu nie będzie?

Bezzwrotne pożyczki, postojowe, zwolnienie ze składek ZUS, bony dla samozatrudnionych… ponad 135 mld rządowej pomocy trafiło do przedsiębiorców, którzy przez pandemię koronawirusa wpadli w kłopoty. Ale to już koniec. Więcej pieniędzy nie będzie. Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz obwieściła koniec tarczy antykryzysowej.

- Biorąc pod uwagę, że nie mamy lockdownu, nie mamy żadnego sektora, który dziś jest wyłączony w trybie ustawowym. Nie planujemy dziś, nie przygotowujemy przedłużenia tych instrumentów, które działały w kwietniu, maju, czerwcu – przytacza wypowiedź minister rozwoju Jadwigi Emilewicz serwis biznesinfo.pl.

Czytaj tez Sądeccy przedsiębiorcy są oburzeni. 16 milionów z tarczy rozeszło się… w minutę?

Czy dotknięci koronakryzysem przedsiębiorcy mogą jeszcze liczyć na inną pomoc?  Wedle zapowiedzi Emilewicz rząd ma w zanadrzu inne formy wsparcia.  

- Dziś mówimy o instrumentach, które będą uruchomieniem środków płynnościowych, ale w inny sposób, czy to za sprawą zamówień publicznych, czy to za sprawą Funduszu Inwestycji Lokalnych, czy też za sprawą ulg podatkowych jakie przygotowujemy w ramach ulgi na robotyzację i automatyzację – wyjaśniała wicepremier.

Niedługo, rząd ma wysłać do Komisji Europejskiej pierwszą wersję Krajowego Planu Odbudowy. Wedle zapowiedzi Emilewicz, chodzi o wynegocjowanie środków na wsparcie polskiej gospodarki.

- Mówimy o kwocie nieco ponad 60 mld euro, z czego 23 mld to dotacje, z których 8 proc. - jeśli się dobrze przygotujemy, będzie mogło trafić do polskiej gospodarki już w drugim kwartale  przyszłego roku – mówiła minister w wypowiedzi przytaczanej przez biznesinfo.pl.

Czytaj też Czy przez koronakryzys sądecką budżetówkę czeka etatowe tornado?  

- Te środki mają po pierwsze zazielenić gospodarkę, przyspieszyć, pomóc nam w transformacji energetycznej. Z drugiej strony są one bardzo mocno cyfrowe - około 20 proc. wszystkich środków powinno przełożyć się na ucyfrowienie, zarówno polskiej administracji, jak i sektora prywatnego.  

Wedle wyliczeń resortu rozwoju z początków września,  do przedsiębiorców dzięki tarczy antykryzysowej trafiło ponad 135 mld zł.([email protected])  







Dziękujemy za przesłanie błędu