Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 kwietnia. Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa
28/07/2023 - 22:00

Krynica: dodatkowe postulaty przy budowie chodnika na ulicy Wiejskiej. Co na to burmistrz?

Na ulicy Wiejskiej w Krynicy powstanie chodnik, który zapewni bezpieczeństwo mieszkańcom. Przy okazji jego budowy mają oni jeszcze dodatkowe spostrzeżenia i zapytania, które za pośrednictwem radnej Iwony Grzebyk-Dulak przekazali burmistrzowi. Co odpowiada burmistrz?

W maju 2022 roku miasto wyłoniło firmę, która wykona projekt budowy chodnika na ulicy Wiejskiej w Krynicy. Na jego przygotowanie ma 22 miesiące. Mieszkańcy mają dodatkowe spostrzeżenia i zapytania, które za pośrednictwem radnej Iwony Grzebyk - Dulak przekazali burmistrzowi Piotrowi Rybie.   

- Są to dodatkowe, cztery postulaty, o których realizację wnioskujemy wraz z budową chodnika, tym bardziej, że pobocze drogi zaczęło się osuwać – wyjaśnia radna Iwona Grzebyk-Dulak.

Co odpowiedział burmistrz na dodatkowe postulaty mieszkańców, towarzyszące budowie chodnika przy ulicy Wiejskiej? 

  • W sprawie wymiany nawierzchni jezdni w kierunku tzw. strefy przemysłowej: 

Aby zapewnić dłuższe użytkowania ulicy, należałoby poza samą nawierzchnią, wymienić również jej podbudowę. Jeśli gmina otrzyma środki finansowe, to takie prace zostaną ujęte w przetargu przy remoncie tej ulicy.

  • Podniesienie rangi drogi, a co za tym idzie poszerzenie pasa jezdni lub zmiana kategorii tej drogi: 

- Ulica ta ma szerokość około 6 metrów, a przy wjeździe na DW 971 – ponad 8 metrów. Szerokość jednego pasa ruchu mieści się w normach dla drogi typu Z. Natomiast nie do osiągnięcia jest parametr dotyczący – „najmniejszej szerokości drogi w liniach rozgraniczających”, który w przypadku takiej kategorii drogi (Z), wynosi 20 metrów.

Gmina, realizując remonty narzuca w przetargu takie parametry wymiany podbudowy, które pozwalają  określić zakładany na drodze ruch, w tym ruch samochodów ciężarowych, przy utrzymaniu korpusu drogi w należytym stanie.

  • Poszerzenie wyjazdu na styku drogi gminnej z drogą wojewódzką 971: 

- Poszerzenie wjazdu z drogi gminnej na wojewódzką nie uchroni użytkowników obu dróg od sytuacji, w której kilkunastometrowe samochody ciężarowe, składające się z ciągników widłowych oraz naczep, i tak będą musiały pokonać to skrzyżowanie w odpowiednim łuku, aby znaleźć się na właściwym pasie.

Sytuacja z zachodzeniem pojazdu ciężarowego z naczepą na przeciwległy pas ruchu, z uwagi na geometrię tego skrzyżowania, ma miejsce przy wyjeździe z drogi gminnej na wojewódzką, w prawo, a także z drogi wojewódzkiej na drogę gminną przez pojazdy ciężarowe z naczepą, jadące od strony Powroźnika.

  • Wzmocnienie gabionami poboczy drogi: 

- Po stronie lewej, patrząc od strony DW, planowana jest budowa chodnika. Utworzone zostaną nasypy, na których on powstanie, a więc brzeg jezdni zostanie wzmocniony. Obecnie z tej strony drogi gminnej znajduje się kilkumetrowa skarpa, porośnięta drzewami iglastymi. Po prawej stronie pas drogi gminnej, poza powierzchnią asfaltową, jest wąski i ma szerokość 1 metra.

Na odcinku, bliższym potokowi Kryniczanka gmina nie posiada tak szerokiego terenu, aby wykonać kosze gabionowe. Tym bardziej, że do osuwania się drogi dochodziło w przeszłości po lewej stronie drogi gminnej w miejscu, w którym jest planowana budowa chodnika.

(MK) fot. ilustracyjne (MK), Żródło: Iwona Grzebyk- Dulak, odpowiedz na interpelację burmistrza. 







Dziękujemy za przesłanie błędu