Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 27 kwietnia. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
21/05/2022 - 13:45

Lokalna fotowoltaiczna firma połączyła siły z PGNiG. Co na tym zyskali?

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) ogłosiło w środę, iż podpisało umowę nabycie całości udziałów krakowskiej spółki Solgen, firmy prowadzącej działalność na rynku usług fotowoltaicznych i pomp ciepła.

Założeniem przejęcia firmy Solgen jest możliwość zaistnienia przez PGNiG na szybko rosnącym rynku zielonej energii dzięki wzbogaceniu swojej oferty o instalacje fotowoltaiczne oraz produkty powiązane takie jak pompy ciepła, jak również magazyny energii.

PGNiG to polska spółka giełdowa zajmująca się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą – jak donosi portal inwestycje.pl, skonsolidowane przychody ze sprzedaży spółki osiągnęły w 2021 r. kwotę 69 964 mln zł.

Inwestycje w obszar energetyki odnawialnej to jeden z priorytetów zarówno grupy kapitałowej PGNiG, jak i powstającego z połączenia PGNiG z PKN Orlen i Grupą Lotos koncernu multienergetycznego. Zrównoważony rozwój zajmuje istotne miejsce w budowie koncernu i realizacji strategii dywersyfikacji źródeł energii. Strategia ta jest nie tylko odpowiedzią na wyzwania wynikające m.in. ze zmian klimatycznych, ale przede wszystkim stanowi gwarancję bezpieczeństwa energetycznego kraju – powiedziała prezes PGNiG Iwona Waksmundzka-Olejniczak w komunikacie wydanym prze spółkę.

Solgen to krakowska firma, której podstawą działalności jest projektowanie i montowanie instalacji OZE, przy czym specjalizuje się ona w fotowoltaice. Jako silną stronę firmy z pewnością można wskazać fakt, że Solgen to oficjalny partner wielu wiodących marek podzespołów fotowoltaicznych, takich jak Huawei, Fronius, Jinko (panele te weszły do naszego rankingu paneli fotowoltaicznych) – opisuje firmę portal enerad.pl.

Krakowska spółka działa na rynku od 2015 roku i dotychczas wykonała instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy blisko 27 MW (ok. 1100 instalacji tylko w 2021 roku), a od ponad dwóch lat intensywnie rozwija również sprzedaż pomp ciepła. W latach 2018 - 2021 Solgen osiągnął blisko 10-krotny wzrost przychodów – donosi wnp.pl

Jak podkreśla podkreśla prezes Solgen Bogdan Szymański – Wejście Solgenu do GK PGNIG pozwoli spółce jeszcze szybciej się rozwijać, aby w obszarze odnawialnej energetyki prosumenckiej i komercyjnej stać się kluczowym graczem na rynku. O sile Solgen stanowią wysokie kompetencje zespołu inżynieryjnego, którego trzon stanowią absolwenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Politechniki Łódzkiej. Pozwala to projektować i realizować ambitne zadania związane z odnawialnymi źródłami energii.

– Posiadanie w portfelu Grupy Kapitałowej doświadczonej spółki z sektora OZE, która może zaoferować wysokiej jakości instalacje fotowoltaiczne i współpracujące z nimi pompy ciepła oraz potencjalnie inne usługi okołoenergetyczne takie jak magazyny energii, jest korzystne zwłaszcza dla klientów detalicznych – czytamy w informacji prasowej PGNiG – Kompatybilność źródeł ciepła i energii elektrycznej gwarantuje efektywność domowych i biznesowych instalacji oraz wpływa na obniżenie kosztów energii. Jednym z założeń transakcji jest skalowanie przez PGNiG wyników z nowych segmentów zielonego biznesu, dzięki wykorzystaniu licznych synergii ze współpracy Solgen z pozostałymi spółkami GK PGNiG zarówno w obszarach biznesowych, jak również w obszarze sprzedaży i marketingu, w tym konstrukcji nowej oferty produktowej oraz dostępu do środków finansowych zapewniających dalszy, systematyczny rozwój. Plata. Kluza ISW







Dziękujemy za przesłanie błędu