Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 27 kwietnia. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
20/06/2023 - 15:00

Małe firmy też będą mogły współpracować bezpośrednio z producentami zielonej energii – dzięki liniom bezpośrednim

Molochy przemysłowe typu KGHM czy ORLEN chcą budować minielektrownie jądrowe by zaspokoić swoje potrzeby na energię produkowaną bez potrzeby opłat za środowisko. Mniejsze firmy mogą albo budować własne instalacje wiatrowe czy fotowoltaiczne albo wchodzić w kooperację z producentami energii z OZE z ominięciem sieci przesyłowych.

To już się dzieje, bo Sejm uchwalił właśnie rewolucyjną nowelizację Prawa energetycznego.

Linie przesyłowe z instalacji OZE

–  Linie bezpośrednie to bardzo istotny element transformacji energetycznej naszego kraju. Dzięki nim przedsiębiorcy w dużo łatwiejszy i tańszy sposób będą mogli korzystać z OZE, by zaspokajać swoje energetyczne potrzeby. Jestem pewien, że znaczące uproszczenia w ich tworzeniu spowodują, że wiele firm, które do prowadzenia swojej działalności potrzebują dużo energii, przychylniejszym okiem spojrzy na możliwości jakie dają farmy fotowoltaiczne czy wiatrowe – wskazuje minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Ustawa zawiera przepisy, które mają na celu zwiększenie dostępności tzw. linii bezpośrednich, które mogą łączyć jednostki wytwarzania energii (w tym w szczególności ze źródeł odnawialnych) bezpośrednio z odbiorcą.

Linie bezpośrednie to jedno z nowych rozwiązań służących transformacji energetycznej. Mają one ułatwić rozwiązanie problemów z sieciami przesyłowymi, które są przestarzałe a na dodatek nie są dostosowane do potrzeb systemu produkcji prądu opartego o odnawialne źródła energii. Dlatego planowana transformacja energetyczna opiera się na wielu nowych rozwiązaniach, które mają to ułatwić.

Z jednej strony są to magazyny energii – także u prosumentów dzięki czemu nie będą oni musieli mając instalację fotowotaiczną lub powietrzne pompy ciepła płacić drogo za prąd gdy jest potrzebne zasilanie z zewnątrz – zmniejszają one sukcesywnie potrzeby przesyłania energii w obie strony. Z drugiej – takie nowe rozwiązania jak linie bezpośrednie, umożliwiające zaopatrywanie przedsiębiorstw w energię elektryczną z pominięciem sieci zarządzanych przez PSE.

Linie bezpośrednie i zgłoszenie zamiast zezwolenia

Łatwiejsza budowa i wykorzystanie linii bezpośrednich, czyli linii, które mogą bezpośrednio łączyć wytwórcę i odbiorcę energii elektrycznej – m.in. takie przepisy zakłada przyjęta dziś przez Sejm ustawa o zmianie ustawy Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw

Dzięki nowym rozwiązaniom przedsiębiorcy, którzy chcą budować linie bezpośrednie, nie będą musieli już występować o stosowną zgodę do prezesa URE, a  jedynie wykonać zgłoszenie, które zostanie zakończone wpisem do prowadzonego przez ten organ rejestru. Do zgłoszenia będą musiały zostać dołączone informacje dotyczące parametrów linii oraz ekspertyza o jej wpływie na sieć elektroenergetyczną – dzięki temu zostanie zachowane bezpieczeństwo jej funkcjonowania.

W przypadku pracy wyspowej oraz linii bezpośredniej łączącej jednostkę wytwórczą o mocy do 2 MW,  stosowany będzie tryb zgłoszeniowy bez konieczności przedkładania ekspertyzy i gwarantujący wpis na podstawie kompletności i poprawności dokumentacji.

Nowy element ustawy regulującej budowę i użytkowanie linii bezpośrednich to możliwość wprowadzenia energii elektrycznej do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (po spełnieniu przesłanek zapewnienia bezpieczeństwa funkcjonowania sieci). W tym przypadku producent energii powinien podlegać ogólnym zasadom w zakresie wydania nowych lub zmiany istniejących warunków przyłączenia do sieci.

Wprowadzone przepisy zawierają również ramowe rozwiązania kwestii związanych z opłatami za linie bezpośrednie w przypadkach, w których podmioty je posiadające będą wykorzystywać energię sieciową dla celów bilansowania własnych potrzeb.  ([email protected]) fot.pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu