Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 28 października. Imieniny: Narcyza, Serafina, Wioletty
24/09/2018 - 07:10

My błagamy o drogę do Brzeska, a innym budują... trzy tunele i nową ekpresówkę

Co my mamy za posłów? "Sądeczanki" jak nie było, tak nie ma, a rzut beretem od Sądecczyzny inwestycje idą pełną parą. Najpierw ciśnienie podniosła wszystkim informacja o rychłej budowie pod Niepołomicami kolejnego zjazdu z autostrady A4, teraz okazuje się, że ruszy z kopyta budowa północnej obwodnicy Krakowa... z trzema tunelami i nową ekspresową drogą.

Będzie mierzyć blisko 12,5 km długości, na  każdej z jezdni znajdą się trzy pasy ruchu,  do tego jeszcze trzy tunele... tak ma wyglądać północna obwodnica Krakowa, której budowa ruszy niebawem, bo Generalna Dyrekcja dróg Krajowych i Autostrad już dokonała wyboru wykonawcy projektu i budowy inwestycji.

Nowy odcinek dwujezdniowej drogi pobiegnie od węzła Modlnica do węzła Mistrzejowice. Jeden tunel, o długości 870 metrów, zostanie wydrążony pod rzeką Prądnik, drugi, liczący 653 metry, pod wzgórzem w Batowicach, trzeci, najkrótszy, będzie mierzyć  98 m, pod wzgórzem „Syberia” na terenie Krakowa.

Czytaj też Posłowie zróbcie dym! Będzie Kolejny zjazd z A4 do Niepołomic a na "Sądeczankę" trzeba czekać.

- Do tego jeszcze 27 obiektów mostowych, 4 km murów oporowych, 20 km dróg zbiorczych dojazdowych - informuje Iwona Mikrut - rzeczniczka małopolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji.

Nowa obwodnica stolicy województwa ma być lekarstwem na korki. Podróż samochodem z północy na południe Małopolski niemal zawsze kończy się staniem w długim sznurze aut w zatłoczonym Krakowie. Teraz ma się to zmienić za blisko 1,5 mld złotych!  Na tyle opiewa najlepsza oferta konsorcjum dwóch firm: tureckiej Gulermak i polskiej Mosty Łódź.

Czytaj też Ogłosili przetarg na budowę nowego mostu w Kurowie... ale, kiedy nam go zbudują 

Rzeczniczka  małopolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji wyjaśnia, że ciąg obwodnic Krakowa połączy wszystkie wyloty dróg krajowych po północnej stronie z miasta (A4, DK 79, DK 94, S7,) usprawni przemieszczanie się od strony zachodniej w kierunku północnym (Kielce, Warszawa), zachodnim (Katowice, Wrocław), wschodnim (Tarnów, Rzeszów) bez konieczności przejazdu przez zatłoczone miasto.

Obwodnice przejmą cały ruch tranzytowy, jak również część ruchu miejskiego, obecnie przechodzącego przez północną część miasta drogą DK 79. Według prognoz na nowym odcinku już w roku 2025 ruch przekroczy średnio 30 tys. pojazdów na dobę.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)