Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 26 kwietnia. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
12/12/2016 - 16:00

My Chińczykom jabłka, oni nam imbir

W Nowym Sączu bawiła delegacja chińskiego miasta Suzhou (5 mln mieszkańców), co było rewizytą po niedawnej podróży do Państwa Środka wiceprezydenta Jerzego Gwizdża, a w ogóle kontakty obu miast trwają już 12 lat.

Głównym punktem wizyty chińskich urzędników i przedsiębiorców było spotkanie w firmie Polmex oraz rozmowa o możliwości współpracy w zakresie branży owocowo-warzywnej.

- Jesteśmy zainteresowani transportem z Chin produktów takich jak pomelo, czosnek chiński i imbir. Jesteśmy także zainteresowani eksportem do Chin głównie jabłek. Jak wiadomo prezydent Polski i Chin podpisali w tym zakresie porozumienie o współpracy. Mam nadzieję, że Państwa delegacja pomoże nam w nawiązaniu współpracy i kontaktów z przedsiębiorcami z Chin – powiedział podczas oficjalnego spotkania Adam Pasiut, prezes Zarządu PPUH Polmex.

Przewodniczący delegacji chińskiej przedstawił swoje miasto i możliwe obszary współpracy. - Chiny realizują obecnie bardzo dobrą strategię "Jeden pas, jedna droga", który może przynieść wspólne korzyści dla obu naszych miast i chciałbym tutaj mocno podkreślić, że nasze miasta mogą ze sobą z powodzeniem współpracować. Uważam, że Suzhou jest najlepszym wyborem dla sądeckich producentów. Mamy bardzo duże doświadczenie w dziedzinie importu i eksportu – mówił Zhou Yulong.

W programie wizyty delegacji Suzhou w Nowym Sączu znalazł się także spacer po sądeckiej starówce. Chińczycy zobaczyli ratusz, Rynek, ul. Jagiellońską,  Bazylikę św. Małgorzaty, ruiny zamku oraz wystawy w Muzeum Okręgowym.

Warto wiedzieć

Suzhou – miasto o statusie prefektury miejskiej we wschodnich Chinach, w prowincji Jiangsu, port nad Wielkim Kanałem, w delcie Jangcy, w pobliżu jeziora Tai Hu. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 5 349 090. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 8 095 432 mieszkańców. Tradycyjny ośrodek handlowy, rzemieślniczy (wyroby z nefrytu, słynne hafty), kulturalny. Rozwinięte hutnictwo żelaza oraz przemysł maszynowy, chemiczny, włókienniczy, spożywczy i wysokich technologii. W mieście funkcjonuje kilka szkół wyższych.
W mieście znajduje się sieć 24 kanałów wodnych; Suzhou zwane jest Wenecją Wschodu.
(s), źródło: nowysacz.pl, wikipedia 







Dziękujemy za przesłanie błędu