Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 26 kwietnia. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
10/12/2013 - 13:00

Partnerstwo Publiczno-Prywatne w latach 2014-2020

W Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu odbyła się ostatnia z cyklu konferencji „Partnerstwo Publiczno-Prywatne drogą realizacji projektów unijnych w latach 2014-2020”. W spotkaniu uczestniczył Stanisław Sorys z Zarządu Województwa Małopolskiego.
Konferencja stanowiła wprowadzenie do założeń perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020 w kontekście możliwości wsparcia realizacji projektów w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Prezentując zapisy nowego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, członek Zarządu Stanisław Sorys podkreślał znaczenie szerokiej współpracy między podmiotami skupionymi wokół realizacji przedsięwzięć.
- Ponad 20% środków z przyszłej perspektywy finansowej przeznaczonych dla regionu podzielimy na subregiony – informował Stanisław Sorys. - Chcemy połączyć samorządy, przedsiębiorców, organizacje gospodarcze, społeczne, pozarządowe, lokalne grupy działania wokół projektów. Im więcej dany projekt będzie miał partnerów, w tym także społecznych, tym większe szanse na realizację uzyska w opinii danego forum subregionalnego - dodał.
Członek ZWM wskazywał także na szczególne zasady realizacji projektów w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Biorąc pod uwagę sytuację finansową jednostek samorządu terytorialnego, model ppp może okazać się jednym z głównych sposobów przeprowadzenia różnych inwestycji. Coraz częściej będą realizowane tzw. projekty hybrydowe, w których w przedsięwzięciach opartych o formułę partnerstwa publiczno–prywatnego wykorzystywane będą środki unijne. Samorządy do tej pory bardzo oszczędnie korzystały z możliwości, jakie stwarza partnerstwo publiczno-prywatne. Samorządowcy z przekąsem dodają do skrótu ppp czwarte „p” – prokurator. – To jest kwestia raczej mentalna. Jak ktoś widział np. marszałka rozmawiającego z przedsiębiorcą, to od razu rodziły się plotki i legendy. O, już coś ustalają na boku, pewnie ustawiają przetarg itd. To doprowadziło do takiej sytuacji, że wójtowie, burmistrzowie albo nagrywali takie rozmowy, albo brali sobie świadków, żeby uniknąć takich zarzutów – mówi Stanisław Sorys. – No i mamy teraz taką sytuację, że samorządowcy i przedsiębiorcy bardzo słabo ze sobą współpracują. A w nowej perspektywie finansowej na każdym kroku będą projekty wymagające takiej współpracy, nie tylko w dziedzinie infrastruktury publicznej. Jeżeli nie będzie takiej współpracy publiczno-prywatnej, będzie my skazani na porażkę – ostrzega Stanisław Sorys. Członek Zarządu Województwa Małopolskiego podaje przykłady, jak zaprzepaszczone zostały szanse wykorzystania ppp w gminach. Wszędzie powstają hale sportowe, baseny, centra sportowo-rekreacyjne, parki wodne. Łatwo je zbudować, bo pieniądze daje Unia, ale trudniej takie obiekty utrzymać z budżetu gmin, bo na siebie nie zarabiają. A takie obiekty znakomicie funkcjonowałyby w układzie komercyjnym. – Zdarzało się na przykład, że gmina wspólnie z przedsiębiorcą budowała wyciąg narciarski. Aportem gminnym była ziemia. Teraz gmina w popłochu pozbywa się swoich udziałów, żeby nie narażać się na zarzuty, na przykład korupcyjne. Mamy dobre prawo regulujące partnerstwo publiczno-prywatne, takie jak w większości państw UE, problem tkwi w mentalności. Trzeba przełamać ten strach przed współpracą z przedsiębiorcami - mówi członek Zarządu Województwa. Trzeba podkreślać wizerunek przedsiębiorcy, jako człowieka, który tworzy miejsca pracy, powiększa dochód narodowy, płaci samorządom podatki, rozwija region gospodarczo. Na budowę parkingów, czy obiektów sportowych, rekreacyjnych nie muszą być angażowane fundusze publiczne. Tym mogą się zająć podmioty prywatne. Trzeba pokazywać kontakty administracji samorządowej z przedsiębiorcami jako coś naturalnego i oczekiwanego.

Konsultant Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Nowym Targu Arkadiusz Szymczyk omówił strukturę i założenia krajowych Programów Operacyjnych na lata 2014-2020 oraz zasady wykorzystania modelu ppp w procesie realizacji projektów unijnych.

- Ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o partnerstwie publiczno-prywatnym definiuje ppp jako „wspólną realizację przedsięwzięcia oparte na podziale zadań i ryzyk pomiędzy podmiotem publicznym i partnerem prywatnym” – informował prelegent.

Konsultant omówił najważniejsze elementy oraz etapy związane z przygotowaniem i realizacją projektów hybrydowych zawarte w projekcie Rozporządzenia Ogólnego dla polityki spójności w latach 2014-2020. Zapisy dokumentu wprowadzają definicję ppp, podkreślają specyfikę projektów ppp, rozszerzają definicję beneficjenta, dopuszczają możliwość zmiany beneficjenta w trakcie realizacji projektu oraz zapewniają uznanie kwalifikowalności wydatków w przypadku wpłaty refundacji UE na rachunek powierniczy, jeśli kontrakt ppp przewiduje ponoszenie przez podmiot publiczny opłat za dostępność, rozłożonych w fazie operacyjnej projektu tj. po zakończeniu okresu kwalifikowalności wydatków.

Na zakończenie prezentacji prelegent przedstawił przykład projektu hybrydowego – „Kompleks mineralnych basenów w Solcu-Zdroju”, zrealizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

W dyskusji o partnerstwie publiczno-prywatnym uczestniczyli m.in.: radna województwa Marta Mordarska, starosta nowosądecki Jan Golonka, wicestarosta gorlicki Karol Górski, samorządowcy z powiatów gorlickiego, limanowskiego, nowosądeckiego i miasta Nowego Sącza, przedsiębiorcy oraz przedstawiciele instytucji otoczenia biznesu.

JG
Źródło i fot.: UMWM
 






Dziękujemy za przesłanie błędu