Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 10 lipca. Imieniny: Filipa, Sylwany, Witalisa
30/05/2019 - 22:15

Ratusz, piwnice, studnia.. Wykopaliska-preludium liftingu muszyńskiego rynku

Trwają prace na muszyńskim rynku, które pod koniec 2020 roku całkowicie zmienią oblicze centrum uzdrowiska. Preludium do rewitalizacji były prace wykopaliskowe prowadzone w 2015 roku, które odsłoniły pozostałości m.in.: ratusza, piwnic, studni, a także drobne przedmioty codziennego użytku. W sumie ok. 20 tysięcy zabytkowych przedmiotów.

Cztery lata temu archeolodzy na rynku w Muszynie odsłonili pozostałości XVI-wieczego, ratusza, rozebranego w I połowie XX wieku, a także piwnic, według legendy połączonych ze starym zamkiem, więzienia, studni (lub innego urządzenia wodnego)  oraz drobne przedmioty,  w tym m.in. fragmenty dawnej ceramiki naczyniowej, butelek szklanych i kafli piecowych czy ceramiczny gwizdek w kształcie konika.

Interesującym odkryciem, na które natrafili wówczas archeolodzy był metalowy zbiornik oraz pozostałości pompy z okresu przedwojennego. Najprawdopodobniej służył do przechowywania i dystrybucji nafty, niezbędnej wówczas do oświetlenia pomieszczeń.


Wykopaliska sprzed kilku lat stały się preludium rewitalizacji centrum uzdrowiska, które teraz trwa.

Po zakończonym liftingu z rynku zniknie parking. W jego miejscu postanie quasi-ratusz, nawiązujący wyglądem do XIX-wiecznego, galicyjskiego stylu architektonicznego. Budynek będzie pełnił funkcję muzealno-wystawienniczą. Znajdzie się tutaj również sala ślubów, Centrum Informacji Turystycznej, pijalnia wody mineralnej.

Metamorfozę przejdzie też otoczenie rynku, które stanie się ukwieconym deptakiem.

(MK) fot. aut., wizualizacja UMiGMuszynaDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)