Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 13 listopada. Imieniny: Arkadii, Krystyna, Stanisławy
30/05/2019 - 22:15

Ratusz, piwnice, studnia.. Wykopaliska-preludium liftingu muszyńskiego rynku

Trwają prace na muszyńskim rynku, które pod koniec 2020 roku całkowicie zmienią oblicze centrum uzdrowiska. Preludium do rewitalizacji były prace wykopaliskowe prowadzone w 2015 roku, które odsłoniły pozostałości m.in.: ratusza, piwnic, studni, a także drobne przedmioty codziennego użytku. W sumie ok. 20 tysięcy zabytkowych przedmiotów.

Cztery lata temu archeolodzy na rynku w Muszynie odsłonili pozostałości XVI-wieczego, ratusza, rozebranego w I połowie XX wieku, a także piwnic, według legendy połączonych ze starym zamkiem, więzienia, studni (lub innego urządzenia wodnego)  oraz drobne przedmioty,  w tym m.in. fragmenty dawnej ceramiki naczyniowej, butelek szklanych i kafli piecowych czy ceramiczny gwizdek w kształcie konika.

Interesującym odkryciem, na które natrafili wówczas archeolodzy był metalowy zbiornik oraz pozostałości pompy z okresu przedwojennego. Najprawdopodobniej służył do przechowywania i dystrybucji nafty, niezbędnej wówczas do oświetlenia pomieszczeń.


Wykopaliska sprzed kilku lat stały się preludium rewitalizacji centrum uzdrowiska, które teraz trwa.

Po zakończonym liftingu z rynku zniknie parking. W jego miejscu postanie quasi-ratusz, nawiązujący wyglądem do XIX-wiecznego, galicyjskiego stylu architektonicznego. Budynek będzie pełnił funkcję muzealno-wystawienniczą. Znajdzie się tutaj również sala ślubów, Centrum Informacji Turystycznej, pijalnia wody mineralnej.

Metamorfozę przejdzie też otoczenie rynku, które stanie się ukwieconym deptakiem.

(MK) fot. aut., wizualizacja UMiGMuszyna

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu