Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 27 kwietnia. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
03/12/2022 - 07:35

Ruszają dopłaty do prądu. Dla kogo dofinansowanie, gdzie składać wniosek

To ma być sposób na walkę z kryzysem energetycznym. Od przyszłego roku rząd zamrozi ceny energii, ale jak wyliczają eksperci, rachunki i tak będą wyższe. Ci, dla których głównym źródłem ogrzewania jest energia elektryczna mogą liczyć na dopłaty. Wnioski już można składać.

Jakie będziemy płacić rachunki za prąd? Choć rząd od przyszłego roku zamraża ceny i  tak mocno trzepnie nas to  po kieszeniach.  Jak pisze Business Insider, przyczyną takiej sytuacji jest wprowadzenie nowej stawki VAT i ponowne uruchomienie akcyzy. Ma to spowodować podbicie kosztów nawet o 60 procent.

Rachunki za prąd będą wyższe pomimo zamrożenia cen

Każde gospodarstwo domowe, które od stycznia ograniczy zużycie do poziomu 2 tysięcy kilowatogodzin, w założeniu zapłaci za energię tyle samo, ile w tym roku, takie są warunki skorzystania z ogłoszonej przez rząd tarczy solidarnościowej. Jednak rachunki i tak będą wyższe. Business Insider przywołuje wyliczenia Forum Energii, z których wynika, że gospodarstwa domowe mieszczące się w limicie będą musiały zapłacić 18 proc. więcej. W przypadku przekroczenia limitu i rozliczeń po 693 złotych, rachunek będzie wyższy o jedną czwartą.

czytaj też Robią biznes na piłce nożnej. Pojechali z Nowego Sącza na mundial do Kataru [ZDJĘCIA] 

Dopłaty do prądu. Dla kogo dofinansowanie

Ci, dla których głównym źródłem ogrzewania jest energia elektryczna, mogą liczyć na dopłaty. Jak poinformował resort klimatu i środowiska na 1 tysiąc  złotych mogą liczyć  gospodarstwa domowe zużywające do 5 megawatogodzin rocznie, na  1,5 tys. dla gospodarstw domowych zużywających powyżej 5 megawatogodzin rocznie - podało ministerstwo.

Wnioski o przyznanie dopłaty można składać w gminach  od 1 grudnia tego roku do 1 lutego 2023 r. Dodatek elektryczny wypłacany będzie do 31 marca 2023 r.

- Warunkiem otrzymania dodatku jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków do 11 sierpnia 2022 r. Obowiązuje przy tym zasada, jeden adres zamieszkania, jeden dodatek elektryczny. Dodatek elektryczny przysługuje też gospodarstwom domowym posiadającym wyłącznie pompy ciepła, które są ich głównym źródłem ogrzewania - podało ministerstwo.

Ludzie ruszają do sądów w sprawie unieważnienia kredytów w złotówkach

Kto nie otrzyma dopłaty do prądu

Dodatek elektryczny nie przysługują tym gospodarstwom domowym,  które korzystają z fotowoltaiki oraz tym, objętym pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku węglowego. ([email protected]) fot. pixaby, jm

Jak zaznaczono






Dziękujemy za przesłanie błędu