Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 5 czerwca. Imieniny: Bonifacego, Kiry, Waltera
30/03/2020 - 10:00

Sądeccy przedsiębiorcy w kryzysie. Ruszyli na ZUS po odroczenie składek

Przez epidemię koronawirusa gospodarka znalazła się w impasie. Pierwsza fala kryzysu uderzyła najpierw w małe i średnie firmy, które najbardziej obawiają się utraty płynności finansowej. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rzuca koło ratunkowe i odracza termin płacenia składek.

Przedsiębiorcy mogą już skorzystać z uproszczonego wniosku o odroczenie o trzy miesiące terminu płatności składek oraz zawieszenie spłaty należności objętych zawartymi wcześniej umowami. To jednostronicowy dokument, w którym  trzeba wskazać, jak koronawirus wpłynął na brak możliwości opłacenia przez niego należności.

Czytaj też Koronawirus dopadł sądeckie firmy transportowe. Biznes w czasach zarazy  

W Małopolsce dotychczas wpłynęło przeszło 1,9  tysiąca wniosków. W nowosądeckim oddziale złożono ich jak dotąd 301 - informuje Anna Szaniawska z biura prasowego regionalnego oddziału ZUS.

POBIERZ WNIOSEK O ODROCZENIE PŁATNOŚCI SKŁADEK

W całym kraju ponad 18,4 tys. firm zadeklarowało chęć skorzystania z odroczenia składek w ZUS z powodu koronawirusa.

- Każdy z przedsiębiorców powinien się zastanowić, z jakiej pomocy chce skorzystać. Możliwości jest wiele i wszystko wskazuje na to, że będzie ich jeszcze więcej. Mam tu na myśli tzw. tarczę antykryzysową. Da ona jeszcze większe możliwości, m.in. chodzi o zwolnienie mikrofirm ze składek na ubezpieczenia społeczne. Do tego przedsiębiorcy zwolnieni będą z opłaty prolongacyjnej. Poczekajmy jednak na ostateczny kształt ustawy –wyjaśnia prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Na tak zwana tarczę antykryzysową składają się projekty kilku ustaw. Głównym celem nowych rozwiązań prawnych jest ochrona zatrudnienia i zachowanie płynności finansowej w firmach.

Czytaj też Biznes na koronawirusie w Nowym Sączu. Skandal czy zwykłe prawo popytu i podaży

Uproszczony wniosek o odroczenie terminu płatności może być złożony poprzez PUE ZUS, wysłany pocztą lub wrzucony do specjalnych pojemników w placówkach Zakładu.

Przedsiębiorca, który skorzysta z odroczenia terminu płatności składek lub układów ratalnych może liczyć na wstrzymanie postępowania egzekucyjnego oraz stosowania sankcji.

Zgodnie z przepisami odroczenie może dotyczyć składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.

[email protected] fot.jmDziękujemy za przesłanie błędu