Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 czerwca. Imieniny: Laury, Leszka, Marcjana
12/06/2023 - 07:40

Ten sposób na niższe rachunki za prąd to absolutny hit

Coraz wyższe rachunki za prąd, które demolują domowe budżety sprawiły, że produkcja energii ze słońca cieszy się coraz większym wzięciem. To już prawdziwy hit? Jak wynika z dorocznego raportu Urzędu Regulacji Energetyki w naszym kraju niezmiennie największą popularnością cieszy się fotowoltaika.

Rosnąca świadomość Polaków na temat zmian klimatycznych, a także coraz bardziej aktywne poszukiwanie możliwości zaoszczędzenia na rachunkach za energię elektryczną, przekładają się na wzrost zainteresowania produkcją energii z własnych, ekologicznych źródeł.

To już lawinowy wzrost wytwórców energii

Jak wynika z dorocznego raportu Urzędu Regulacji Energetyki, w 2022 roku w naszym kraju odnotowano rekordowy wzrost liczby wytwórców oraz instalacji, jednak na te wyniki w dużej mierze wpłynęła zmiana definicji małych instalacji. Największą popularnością niezmiennie cieszy się fotowoltaika.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami,pod pojęciem małej instalacji należy rozumieć instalację o łącznej mocy zainstalowanej od 50 kilowatów do jednego megawata przyłączoną do sieci o napięciu niższym niż 110 kilowoltów. Do końca 2021 roku do rejestru wytwórców małej instalacji wliczano natomiast instalacje mniejsze, czyli o maksymalnej mocy 0,5 megawatów.

czytaj też Opodatkowanie darowizn po nowemu, zmiany w uldze prorodzinnej. Przyszły ważne zmiany w przepisach  

Boom na małe instalacje

W ciągu całego minionego roku liczba wytwórców energii wpisanych do rejestru wytwórców w małych instalacjach wzrosła z 1292 do 2448, czyli o blisko 90 proc. Z kolei liczba zarejestrowanych instalacji zwiększyła się o 2327 jednostek, z 1932 do 4259, co oznacza wzrost o 120 proc. Ponad 70 proc. z tego (3056) stanowią instalacje wykorzystujące energię promieniowania słonecznego podaje -  Urząd.

Czytaj też Będzie nowa, rekordowa podwyżka minimalnej pensji  

Znacząco wzrosła również całkowita moc małych instalacji: z jednego gigawata  do ponad 3gifawatów, a w konsekwencji także ilość wyprodukowanej przez nie energii: z 532 gigawatogodzin do 6,7 terawatogodzin. Najwięcej energii pochodziło z elektrowni fotowoltaicznych. Wyprodukowały one ponad 4,6 terawatogodzin  co stanowi 69 proc. całej energii wytworzonej przez małe instalacje odnawialnych źródeł energii.  

czytaj też Faktury dla wszystkich, po nowemu, coraz bliżej. Nadchodzi koniec podatkowych przekrętów 

Rośnie popularność instalacji biogazowych

Na drugiej pozycji, pod względem wolumenu wyprodukowanej energii, znalazły się instalacje biogazowe, które wytworzyły prawie 1,4 terawatogodzin co stanowiło około 20 proc. energii wyprodukowanej przez małe instalacje w 2022 r. Kolejne miejsca należały do instalacji wiatrowych z ponad 6 proc. udziałem w produkcji i elektrowni wodnych (4 proc.). Marginalne znaczenie w zestawieniu wciąż mają instalacje biomasowe, które wytworzyły zaledwie 0,11 proc. całej energii pochodzącej z małych instalacji OZE.

Urząd Regulacji Energetyki od 2016 r. opracowuje i publikuje raporty na temat wytwarzania energii w małych instalacjach OZE. W ciągu minionych ośmiu lat liczba wytwórców energii w instalacjach tego rodzaju wzrosła sześciokrotnie, z około 400 do ponad 2400 podmiotów, a ilość produkowanej energii ponad pięćdziesięciokrotnie. ([email protected])Dziękujemy za przesłanie błędu