Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 22 czerwca. Imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza
10/03/2016 - 08:25

W Łososinie Dolnej sadownicy mają problem ze zbytem jabłek

W sadach już rozpoczęły się wiosenne prace, a sadownicy z gminy Łososina Dolna mają problemy ze zbytem zeszłorocznych jabłek. Kilkanaście tysięcy ton jabłek zalega w chłodniach. Na razie nie ma nadziei na ich sprzedaż.

Jabłonie dobrze przezimowały, bo zimy praktycznie nie było. Obecnie sadownicy kończą prace pielęgnacyjne przy drzewach owocowych i powinni się z nimi uporać do świąt wielkanocnych.

Natomiast sadownicy mają problemy ze zbytem owoców. Problemy ze sprzedażą podrażają też koszty  przechowywania owoców w odpowiednich warunkach. Wszystko to spędza sen z powiek sadowników.

Polska jest w czołówce producentów jabłek na świecie. Sadownicy rozwinęli na szeroką skalę sprzedaż jabłek na Wschód.

Kłopoty pojawiły się w momencie wprowadzenia przez Rosję embarga na polskie owoce. Sadownicy sprzedają owoce do sklepów, ale to wszystko za mało.

- Sadownicy liczą, że za tydzień, dwa sytuacja, związana z eksportem może się zmienić - dodaje wójt gminy. - Tak było rok temu i to pozwoliło rolnikom wyjść na swoje.  Jeśli się do maja nie opróżni tych chłodni to będzie ogromny problem  Konsumenci w Polsce nie zjedzą takiej ilości jabłek.

Zeszłoroczna zima była  łaskawa dla sadów. Sadownicy szacują, że można się spodziewać dobrego sezonu. W sadach rozpoczęły się już wiosenne prace. 

(rob)

Fot. sxc.huDziękujemy za przesłanie błędu