Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 16 stycznia. Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza
12/05/2020 - 19:00

W maju rusza drugi etap modernizacji jeziora Klimkówka

W maju ruszą prace związane z realizacją drugiego etapu zagospodarowania jeziora Klimkówka (powiat gorlicki). Celem projektu jest wzmocnienie jego potencjału turystycznego przez budowę ogólnodostępnego kompleksu obiektów turystycznych.

W 2019 roku, w pierwszym etapie realizowania inwestycji na terenie stanicy wodnej w Klimkówce wykonano regulację  i  profilowanie  brzegu  (dł.  350  m), w tym trzystopniowego  nabrzeża  o  funkcji zabezpieczającej oraz wypoczynkowej (dł. 145 m).

W drugim etapie prac, które ruszą w maju planowane jest wykonanie łączników między  nabrzeżem a  ścieżką rowerową, 15 plaż kompaktowych, schodów  zejściowych, pomostu cumowniczego, miejsca  do  wodowania  łodzi, wraz  z  drogą  dojazdową  i  chodnikiem, oświetlenia i aranżacji  terenu oraz małej architektury, a także wiaty z grillem i zapleczem sanitarnym. Przygotowywane obiekty będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Od Domu Opieki Społecznej w Klimkówce, aż do stadionu w Uściu Gorlickim ciągnąć się będzie ponad czterokilometrowa ścieżka pieszo-rowerowej. Zimą zostanie ona wykorzystywana jako trasa narciarska.

Zakończenie prac planowane jest na wrzesień 2020 roku. Partnerem Gminy Ropa w realizowanym zadaniu jest Gmina Uście Gorlickie. Wartość zaplanowanych do realizacji prac to 1.462.347,00 zł.

Budowę zapory wodnej we wsi Klimkówka rozpoczęto w latach 70. XX wieku. Wody spiętrzonego jeziora zalały jej teren, wraz z dawną drogą z Ropy do Uścia Gorlickiego. Pojemność zbiornika wynosi 42,59 mln metrów sześciennych, powierzchnia to 306 ha, ma 6,5 km długości a głębokość dochodzi do 31 m. Linia brzegowa jest urozmaicona, ma wiele małych zatoczek.

Brzegi północno-wschodnie są strome, w większości zalesione, natomiast południowo-zachodnie, niskie i łatwo dostępne z drogi od Gorlic do Uścia Gorlickiego.

(MK) fot. aut.Dziękujemy za przesłanie błędu