Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 kwietnia. Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa
11/04/2023 - 06:15

Widzisz na etykiecie spożywczego produktu taką nazwę? To znaczy, że są w tym... jadalne robaki

Chrupiące, suszone świerszcze, suszone mączniki, takie przekąski z robaków można sobie kupić w jednym z internetowych sklepów. U niektórych taka oferta budzi obrzydzenie i przyprawia o dreszcze. Tymczasem z początkiem tego roku weszło w życie rozporządzenie, które zezwoliło na obrót w unijnych krajach produktami zawierającymi w składzie mąkę ze świerszczy. Jak rozpoznać taką „wkładkę” z robaków podczas zakupów?

Zamiast schabowego, kopytka z mąki ze świerszczy, do tego przekąska z dodatkiem robaków? Od kilku tygodni  nie milkną dyskusje na temat „zdrowego”  jedzenia, pełnego owadziego  białka. Niektórzy na samą myśl o takich przysmakach mają wymiotny odruch.

czytaj też Mnóstwo Polaków dostanie dodatkowo blisko 3 tysiące złotych. To już pewne  

Można już sprzedawać produkty z robakami

Tymczasem  w styczniu tego roku weszło w życie rozporządzenie, które zezwoliło na obrót na terenie Unii Europejskiej produktami, zawierającymi w składzie mąkę ze świerszczy.  Można ją dodawać na przykład do makaronów, pieczywa, batonów czy czekolad. Poza świerszczami do spożycia dopuszczono też mącznika młynarka i szarańczę wędrowną.

czytaj też Patrzą i nie dowierzają. Cena tego produktu szokuje klientów w sądeckich sklepach

Jak rozpoznać  „wkładkę” z owadów podczas zakupów?  

Trzeba zwrócić uwagę na niektóre nazwy i symbole – radzi serwis haps.pl. Szarańcza oraz świerszcze mogą  być sproszkowane, mrożone lub suszone. Mącznik młynarek z kolei może być serwowany w postaci suszonych larw. Jak znaleźć je na etykiecie? W produktach, do których dodano świerszcze domowe, w składzie powinna znaleźć się nazwa Acheta domesticus, czyli łacińska, naukowa nazwa tych owadów – wyjaśnia haps.pl. Mącznik młynarek będzie z kolei występował pod nazwą Tenebrio molitor, zaś szarańcza wędrowna to Locusta migratoria. Niewykluczone, że na przykład  świerszcze domowe w składzie będą opisane po prostu jako mąka ze świerszczy – czytamy w serwisie. 

czytaj też Robili ludziom wodę z mózgu i kręcili na tym biznes w internetowym sklepie  

W przemyśle spożywczym od dawna znajdziemy owadzi ślad

Chodzi między innymi o szelak, pozyskiwany z owadów zwanych czerwcami. Jak powstaje ta substancja? Czerwce, żeby chronić swoje potomstwo, wytwarzają twardą skorupkę z przetrawionego soku, który uda im się wyssać spod kory drzew. Owa skorupka to właśnie szelak,  używany do nadania blasku słodyczom, owocom czy warzywom.  Oznacza się go symbolem E904.

To niejedyny owadzi składnik od dawna używany w przemyśle spożywczym. Na etykietach można też znaleźć kwas karminowy, pozyskiwany z czerwców kaktusowych.

Duże skupiska owadów zabija się za pomocą wysokiej temperatury. Następnie między innymi  mieli się je, by uzyskać barwnik zwany koszenilą, karminą lub kwasem karminowym, który w wykazie dodatków do żywności nosi symbol E120 – pisze haps.pl. To dzięki niemu czerwone słodycze mają tak piękny kolor.

czytaj też Jest nowa "moda" na robienie klientów w konia. Dotarła też do Nowego Sącza?

Dlaczego mamy jeść owady?

Produkcja białka stale wzrasta, aby zaspokoić zapotrzebowanie liczniejszej i bogatszej populacji – czytamy na stronie internetowego sklepu z owadzimi przekąskami Aby zrównoważyć ten proces niezbędne jest poszukiwanie alternatywnych źródeł, a takim właśnie są owady. Białko z owadów jest niezwykle dobrym źródłem aminokwasów egzogennych oraz charakteryzuje się wysoką strawnością. W dodatku, białko z owadów cechuje się wysoką gęstością odżywczą.  Jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin A, C, także witaminy z grupy B oraz cennych składników mineralnych, między innymi  potasu, cynku, magnezu i żelaza. ([email protected]) fot.jm






Dziękujemy za przesłanie błędu