Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 lipca. Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego
29/11/2023 - 00:40

Wielka zmiana dla emerytów już od grudnia. Kto się zagapi, straci emeryturę

To dobra wiadomość dla tych, którzy zdecydowali się na wcześniejszą emeryturę. Rosną limity dotyczące dodatkowego zarobkowania, bez ryzyka zmniejszenia świadczenia z ZUS. Nowe stawki będą obowiązywać od grudnia. Jest jedno „ale”. Przekroczenie progów może spowodować zawieszenie lub utratę emerytury.

Dorabianie do emerytury. Są nowe limity

Do emerytur i rent można dorabiać, trzeba jednak pamiętać o tym, że istnieją limity przychodów. Co się stanie jeśli ktoś się zagapi i limit przekroczy? To może spowodować, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych  zmniejszy lub zawiesi wypłatę świadczenia.

- Nie dotyczy to jednak wszystkich. Limity obowiązują  tak zwanych wcześniejszych emerytów i rencistów czyli tych,  którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego.  –przypomina Anna Szaniawska z biura prasowego małopolskiego oddziału ZUS.

Ile można dorobić do emerytury?

Wszystko zależy od średniego, miesięcznego wynagrodzenia, które wylicza Główny Urząd Statystyczny.  Emerytura jest zmniejszana w przypadku przekroczenia 70 proc. średniego wynagrodzenia lub zawieszana po przekroczeniu 130 proc.

Z powodu ciągle rosnących w Polsce wynagrodzeń również limit dorabiania przesuwa się do góry. Przeciętna pensja w drugim kwartale wyniosła 7005,76 zł, co oznacza, że nasze zarobki średnio wzrosły o 189,19 zł. Przywiązanie progów dorabiania dla emerytów z wysokością przeciętnego wynagrodzenia oznacza, że będzie można dorobić więcej.

Pracujący emeryci, którzy przekroczyli 65 lat w przypadku mężczyzn i 60 lat w przypadku kobiet, nie muszą obawiać się o swoje świadczenia. Osobom będącym na zwykłej już emeryturze nie grozi pomniejszanie stawek.([email protected]) fot. jmDziękujemy za przesłanie błędu