Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 9 lipca. Imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki
26/04/2019 - 06:05

Wraca drogowy koszmar. Już wiadomo, kiedy znowu zamykają Just

Nie ma rady, kierowców znowu czekają objazdy, bo drogowcy znowu zamykają serpentyny na Juście. Wraz z nadejściem wiosny pełną parą ruszają roboty przy przebudowie jezdni i stabilizacji osuwiska. Już wiadomo, kiedy rozpocznie się powtórka z komunikacyjnej udręki..

Zanim kierowcy pomkną po nowej nawierzchni muszą trochę pocierpieć, bo Just znowu zostanie zamknięty na cztery spusty. Kiedy? Dokładnie 8 maja – informuje Iwona Mikrut, rzeczniczka małopolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.  

Czytaj też Nowa droga do Brzeska z dwoma tunelami. To realne? Co na to Generalna Dyrekcja 

- Objazd, podobnie jak jesienią, zostanie poprowadzony od Łososiny Dolnej, drogami powiatowymi nr 1555 K i 1533 K do Tęgoborzy. Samochody osobowe i ciężarowe do 40 ton będą mogły jechać przez Wronowice i Świdnik. Kierowcy cięższych pojazdów muszą się kierować na drogę krajową nr 28 albo korzystać z innych dróg publicznych, z koniecznością stosowania się do oznakowania o dopuszczalnej nośności – wyjaśnia Mikrut.

Czytaj też Gdzie w Nowym Sączu wybudowali taki fajny zielony most [WIDEO] [ZDJĘCIA] 

Generalny remont serpentyn na Juście ruszył ponad rok temu. Jak dotąd udało się wykonać ponad siedemdziesiąt procent robót. Osuwisko zostało ustabilizowane za pomocą specjalnych pali. To konstrukcja o średnicy metra, zakotwiona w litej skale na głębokości nawet kilkunastu metrów.

-W skale zostały wywiercone otwory, w które wprowadzono zbrojenie, potem wszystko zostało zalane betonem. Pale są fundamentem, na którym robi się platformę i na to dopiero kładzie się nawierzchnię jezdni – mówi rzeczniczka.

Droga jest odwadniana poprzez budowę systemów drenaży, studni i rowów odprowadzających wodę. Trzeba ją było po prostu rozebrać, potem odbudować. Oprócz drenaży zbierających wody powierzchniowe,  są też drenaże wiercone w skarpach i zboczu góry. Na głębokość 10 metrów i 14 metrów powstały studnie odwodnieniowe.  

- W dalszym ciągu będą wykonywane palisady, nasypy i wzmacniana konstrukcja korpusu drogi, która znowu całkowicie będzie zamknięta dla ruchu prawdopodobnie pod koniec marca. W lipcu zostaną zakończone roboty budowlane na całym odcinku i droga krajowa nr 75 zostanie oddana do użytku – zapowiada rzeczniczka małopolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Stabilizacja osuwiska na Juście na długości 1,7 kilometra ma kosztować 46 mln złotych.

[email protected] fot. GDDKiA

Drogowcy znowu zamykają serpentyny na Juście. Jest już mapa objazdów
Galeria


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)