Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 stycznia. Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
08/06/2020 - 22:30

Żegiestów: remont Żegotki, Domu Zdrojowego. Przywracają uzdrowisko do życia

W Żegiestowie-Zdroju kontynuowane są prace remontowe w Domu Zdrojowym i na deptaku. Rozpoczęto też modernizację zabytkowej willi Żegotka, natomiast ukończona została renowacja pijalni wody mineralnej Anna. Działania te, po niemal 20 latach stagnacji, mają przywrócić uzdrowisko do życia.

Dom Zdrojowy wybudowany w latach 1926-1929, ma powierzchnię ponad 10000 metrów kwadratowych. Był jednym z największych tego typu budynków w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku na terenie Polski.

Zabytkowy budynek, po niemal dwudziestoletnim wyłączeniu z eksploatacji, został zakupiony przez nowych właścicieli, którzy od roku przeprowadzają w nim generalny remont, wraz z otaczającą infrastrukturą.  Z uwagi na rozległy zakres inwestycji prace podzielono na etapy.

W Domu Zdrojowym wymieniono już pokrycie dachu i zadaszenie nad wejściem do obiektu, usunięto też stare okna i metalowe barierki na balkonach.

Po zakończeniu prac ma powstać tutaj centrum uzdrowiskowe z nowoczesnymi metodami lecznictwa. Zaplanowane działy zabiegowe to: balneoterapia, hydroterapia, kinezyterapia, krioterapia, termoterapia, fizykoterapia, fototerapia, a także gabinety masażu.

Leczenie ma być prowadzone na bazie surowców naturalnych, a mianowicie wód leczniczych, soli i peloidów (grec. pelos-błoto). Część zabiegowa wyposażona zostanie w urządzenia, zapewniające nowoczesne metody lecznictwa, zgodne z profilami uzdrowiska: reumatologia, gastrologia i urologia. 

Uzdrowiskowe leczenie ma objąć usługi sanatoryjne dla dorosłych, leczenie szpitalne, turnusy rehabilitacyjne, a także wczasy rodzinne, turnusy dla matki z dzieckiem, pobyty weekendowe, turnusy w ramach ZUS oraz leczenie ambulatoryjne dla mieszkańców.

Odnowiono już budynek ogólnodostępnej pijalni wody mineralnej Anna, zlokalizowany na deptaku, około 350 metrów od Domu Zdrojowego.  Nadal trwają prace przy modernizacji deptaka. Natomiast od tygodnia remont przechodzi zabytkowy budynek Żegotka, usytuowany poniżej Domu Zdrojowego.

(MK) fot. aut.

Źródło: własne, Plan Rozwoju Uzdrowiska Żegiestów- Zdrój na lata 2016-2023

Żegiestów: remont Żegotki, Domu Zdrojowego. Przywracają uzdrowisko do życia
W Żegiestowie-Zdroju kontynuowane są prace remontowe w Domu Zdrojowym i na deptaku. Rozpoczęto też modernizację zabytkowej Żegotki, natomiast ukończona została renowacja pijalni wody mineralnej Anna.


Dziękujemy za przesłanie błędu