Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 stycznia. Imieniny: Anieli, Juliana, Przemysława
02/03/2018 - 19:25

Czy będzie Sądeczanka, kolej i wróci I Pułk Strzelców Podhalańskich [WIDEO]

Podczas dzisiejszego spotkania Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Sądeczanami zapytaliśmy prezydenta RP Andrzeja Dudę o trzy najważniejsze dla Nowego Sącza zagadnienia: budowę Sądeczanki, rozbudowę kolei i powrót I Pułku Strzelców Podhalańskich. Przy którym punkcie prezydent zadeklarował: - Na pewno będę wspierał tę ideę?

Zobacz też: Z kim prezydent RP Andrzej Duda spotka się za zamkniętymi drzwiami?

Czy jest szansa na to, by w Nowym Sączu przywrócona została jednostka I Pułku Strzelców Podhalańskich?

Prezydent Andrzej Duda: - Ja mam przeświadczenie o jednym, my musimy rozwijać polską armię. Rozmawiałem wczoraj z dowódcą obrony terytorialnej. Ucieszyła mnie informacja, że już pierwsi żołnierze z obrony terytorialnej zaczynają przechodzić do wojsk operacyjnych.  To dobra tendencja, że są szkoleni w obronie terytorialnej a następnie przechodzą do wojsk operacyjnych i mam nadzieję, że będziemy w stanie armię rozwijać także pod względem potencjału osobowego. Więc ma być to nie tylko modernizacja, nie tylko nowe wyposażenie, nowe nowoczesne uzbrojenie, ale także żeby armia była coraz silniejsza.

A czy można tu mówić o jakichkolwiek datach według których programujecie te działania?

Zobacz też: Prezydent Andrzej Duda do sądeczan: Wartości przekazywane na tej ziemi z ojca na syna, z matki na córkę, są wielką wartością tej ziemi
- Na tym etapie nie jestem w stanie, zwłaszcza jeśli chodzi o tą ideę przywrócenia I Pułku mówić o datach.

Sądeczan na pewno interesuje fakt, czy jakiekolwiek zagadnienia z infrastrukturą Sądecczyzny były poruszane w trakcie Pańskiego spotkania z samorządowcami?
- Rozmawialiśmy na ten temat dlatego, że był też obecny pan minister Wiesław Janczyk i rozmawialiśmy o kwestiach rozbudowy infrastruktury kolejowej. Także mam nadzieję, że te inwestycje zostaną zrealizowane.

A jeśli chodzi o drogę Nowy Sącz – Brzesko. Ta naszą wymarzoną dla Sądecczyzny?
- Będziemy rozmawiali na ten temat z ministrem Andrzejem Adamczykiem. Mam nadzieję, że to się uda. Dla mnie ziemia sadecka też jest droga i bardzo bym chciał żeby była dobra komunikacja między Nowym Sączem a Krakowem.

Czyli, że możemy liczyć na specjalny lobbing z Pańskiej strony?
- Możecie państwo liczyć na to, że na pewno będę wspierał tę ideę.

Całość rozmowy w materiale filmowym

Rozmawiała: Ewa Stachura e.stachura@sadeczanin.info
Wideo: Krzysztof Stachura. Fot. Adrian Maraś

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa MałopolskiegoDziękujemy za przesłanie błędu