Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 17 maja. Imieniny: Brunony, Sławomira, Wery
10/05/2022 - 08:10

Ksiądz Józef Trela jest wyjątkowy. „Nie ma w Polsce drugiego takiego człowieka”

O Żmiącej wie wszystko. W swoim archiwum ma zgromadzonych ponad 4 tysiące stron notatek opisujących historię wsi. Ks. Józef Trela był jednym z uczestników seminarium w Domu Spotkań z Historią. W rozmowie z Leszkiem Zegzdą poruszył wiele niezwykle interesujących kwestii.

Historia Żmiącej, wsi leżącej w powiecie limanowskim jest niezwykła. W poniedziałek został w niej otwarty Dom Spotkań z Historią Fundacji Sądeckiej. W trakcie seminarium „Odwieczny Naród – wieś małopolska w czasach konfrontacji kultur” odbyło się wiele rozmów. 

Bardzo ciekawą przeprowadzili Leszek Zegzda – były wicemarszałek województwa, obecnie radny Nowego Sącza (jako prowadzący) oraz ks. Józef Trela – proboszcz parafii rzymskokatolickiej Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żmiącej w latach 1991-2013 . Tematem dyskusji była „Wiara, jako fundament patriotyzmu”.  

- Jestem zaszczycony, że mogę uczestniczyć w tym panelu. Bo nie ma w Polsce drugiego człowieka, który o 700-osobowej parafii zebrał dokumenty mające ponad 4 tysiące stron. To najlepiej na świecie udokumentowana wieś – mówił Leszek Zegzda.

Ks. Trela skromnie przyznawał, że w trakcie swojego 31-letniego pobytu w parafii w Żmiącej poznał osoby, które są od niego wierzące jeszcze bardziej niewzruszenie. Nie zabrakło oczywiście wspomnienia ks. Dziedziaka, byłego niezwykle zasłużonego proboszcza ze Żmiącej. To m.in. jego bardzo bogate notatki pozwalają ze szczegółami odtwarzać historię wsi.

Leszek Zegzda przypominał także, że księgi parafialne były prowadzone już w XIX wieku, więc przeszłość Żmiącej jest opisana niezwykle dokładnie. Pojawiły się również wątki rabacji galicyjskiej i wydarzeń będących jej konsekwencją.

W czasie dyskusji ks. Józef Trela przytoczył kilka bardzo ciekawych opowieści zaczerpniętych z historycznych notatek. Cały zapis rozmowy pojawi się wkrótce jako materiał filmowy. ([email protected], fot.: Daniel Szlag)







Dziękujemy za przesłanie błędu