Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 22 stycznia. Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego
18/10/2020 - 17:00

Piękne stroje prosto z Rożnowa. Zespół Rożnowska Dolina zdobył kolejną nagrodę

Zespół regionalny Rożnowska Dolina powstał 7 lat temu, a ich kolekcja nagród i wyróżnień z roku na rok staje się coraz większa. Swoim zamiłowaniem do folkloru podbili również scenę w krynickiej Pijalni Głównej.

Zobacz listę wszystkich wyróżnionych podczas Festiwalu Zespołów Lachowskich i Góralskich.

Rożnowska Dolina działa pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Gródku nad Dunajcem. Ich siedziba znajduje się w Wiejskim Domu Kultury w Rożnowie. Zespół powstał we wrześniu 2013 roku z inicjatywy Beaty Grzegorzek, która obecnie jest jego instruktorem. W 2019 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał pani Beacie odznakę honorową "Zasłużona dla Kultury Polskiej".

Rożnowska Dolina, fot. Sądeczanin

Współpracują ze Stowarzyszeniem Społeczno-Kulturalnym "Pogórze", co pozwala im wzbogacać garderobę o coraz nowsze i piękniejsze stroje charakterystyczne dla regionu. Zespół Rożnowska Dolina promuje kulturę i wiedzę o regionie na spotkaniach z dziećmi w szkołach, podtrzymuje obrzędy kolędnicze w kościołach czy chodząc po kolędzie z gwiazdą, turoniem lub konikiem. Często występują na lokalnych festynach i imprezach, a także reprezentują stroje regionalne podczas uroczystości kościelnych.

Rożnowska Dolina, fot. Sądeczanin

Chociaż działają od niedawna, już podbijają sceny polski festiwali. Zdobyli wiele nagród i wyróżnień w Michalczowej, Dąbrowie Górniczej, Żywcu, Podegrodziu czy w Łużnej. W 2014 roku nagrali płytę z kolędami i pastorałkami. Występują również na zagranicznych festiwalach m.in. na Ukrainie, Słowacji, Chorwacji, w Bośni i Hercegowinie i Bułgarii.

Podczas Festiwalu Zespołów Lachowskich i Góralskich w Krynicy-Zdroju zostali wyróżnieni za bardzo dobry pokaz tańców i staranne stroje. Zobaczcie całość ich występu w Pijalni Głównej. (PS)

.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji KulturyDziękujemy za przesłanie błędu